Po zdjęciu stanika czujesz, że w końcu możesz odetchnąć? W miejscu, gdzie były ramiączka lub zapięcie pojawiają się bolesne otarcia? To typowe objawy zbyt ciasnego stanika. Po czym jeszcze rozpoznać źle dobrany biustonosz?

Dlaczego wybór stanika ma tak duże znaczenie?

Czy wyobrażasz sobie codziennie wkładać za ciasne buty? Choć na początku byłoby to bardzo uciążliwe, po pewnym czasie Twoje stopy przyzwyczaiłyby się do nieustannego nacisku. Negatywne konsekwencje zdrowotne w postaci problemów z krążeniem, zwyrodnień stawów czy deformacji stóp, pojawiłyby się dopiero za kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Na szczęście chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że noszenie zbyt ciasnych butów nie jest dobrym pomysłem.

Podobnie jest ze zbyt ciasnym biustonoszem – z tą różnicą, że świadomość konsekwencji noszenia za małego stanika wciąż jest jeszcze stosunkowo niewielka.

Wybór bielizny jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim zdrowotnych. Źle dobrany biustonosz może powodować ból i dyskomfort, deformacje piersi i przyczyniać się do rozwoju wad postawy. Wreszcie – za ciasny stanik może stać się źródłem stresu, co może negatywnie odbić się na samopoczuciu.

Jeśli więc nie wyobrażasz sobie codziennie chodzić do pracy, szkoły czy na trening w zbyt ciasnych butach, nie powinnaś też nosić zbyt ciasnego stanika. Jeszcze niedawno wiele kobiet wybierało zbyt ciasną bieliznę m.in. ze względu na niewielki wybór biustonoszy w dużych rozmiarach. Na szczęście dziś świadomość zagrożeń związanych z noszeniem źle dobranego stanika jest coraz wyższa – zarówno u klientek, jak i producentów bielizny – dlatego na rynku można znaleźć staniki w wielu rozmiarach i fasonach. Dzięki temu każda kobieta może znaleźć model, który najlepiej odpowiada jej indywidualnym potrzebom.

Jak rozpoznać za ciasny stanik? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Kiedy stanik jest za mały? Jeśli zauważyłaś przynajmniej jeden z wymienionych niżej objawów, prawdopodobnie potrzebujesz większego biustonosza.

Fiszbiny nachodzą na piersi

Fiszbiny to półokrągłe druciki, wykonane najczęściej z metalu, wszyte w miseczki biustonosza. Ich zadaniem jest podtrzymywanie biustu i nadanie mu odpowiedniego kształtu. Nigdy nie powinny nachodzić na piersi! Jeśli uciskają biust w jakimkolwiek miejscu – na dole czy z boku – to znak, że biustonosz jest zbyt mały.

Konsekwencje: Zbyt duży nacisk na biust może powodować ból i przyczyniać się do deformacji piersi. Fiszbiny w dobrze dobranym staniku zawsze powinny leżeć pod biustem, także gdy podnosisz ręce.

Nie możesz odetchnąć „pełną piersią”

Jeżeli po założeniu stanika nie możesz swobodnie nabrać powietrza i masz ograniczone ruchy, to kolejny znak, że biustonosz jest zbyt ciasny. Dobrze dobrany stanik nie powinien zbyt mocno uciskać klatki piersiowej. Dotyczy to także staników sportowych. Modele przeznaczone do biegania czy fitnessu powinny zapewniać lepsze podtrzymanie, ale nie mogą krępować ruchów.

Konsekwencje: Za mały stanik powoduje nadmierny nacisk na narządy wewnętrzne, co może się objawiać dolegliwościami ze strony układu oddechowego, a nawet pokarmowego.

Mostek w staniku nie dotyka ciała

Mostek to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych stanika. Nazywamy tak miejsce, w którym łączą się miseczki biustonosza. W dobrze dobranym staniku mostek powinien przylegać do ciała. Jeśli biustonosz jest za mały, mostek odstaje. Co zrobić, gdy masz blisko osadzone piersi i masz wrażenie, że w klasycznym biustonoszu mostek zbyt mocno je rozdziela? Nie kupuj ciaśniejszego stanika! Spróbuj za to wybrać inny fason, np. plunge o lekko obniżonym mostku.

Konsekwencje: Jeśli mostek w staniku nie będzie leżeć blisko ciała, biustonosz nie zapewni biustowi odpowiedniego podtrzymania. Istnieje ryzyko, że piersi będą „wypadać dołem”.

Piersi są nienaturalnie ściśnięte

W sklepach z bielizną można znaleźć wiele modeli, które unoszą i zbierają piersi (to dobry wybór dla pań, które mają szeroko rozstawiony biust). Biust w takim staniku powinien jednak wyglądać naturalnie. Dzięki odpowiedniemu stanikowi można uzyskać „efekt rowka”, ale nawet wtedy piersi nie powinny nachodzić na siebie. Zbyt mały stanik rozpoznasz po tym, że są nienaturalnie ściśnięte.

Konsekwencje: Piersi po całym dniu w za ciasnym staniku mogą boleć. Chodzenie w zbyt małym biustonoszu w perspektywie długoterminowej może przyczynić się do trwałej deformacji biustu, a także zaburzać przepływ chłonki.

Stanik zostawia bolesne ślady na skórze

Po zdjęciu stanika na Twoich ramionach, plecach i pod piersiami pojawiają się bolesne ślady, które znikają dopiero po kilku godzinach? Dobrze dobrany biustonosz nie powoduje otarć! Zwróć uwagę także na inne objawy, takie jak wysypka czy świąd. Po ściągnięciu stanika skóra nie powinna boleć, piec ani swędzieć.

Konsekwencje: Otarcia od stanika mogą powodować ból i dyskomfort, a w dalszej perspektywie prowadzić do rozwoju infekcji skórnych w miejscach, w których biustonosz zbyt mocno uciskał skórę.

Jak dobrać stanik?

Porada od brafitterki: Nie wybieraj w ciemno tego samego rozmiaru, tylko dlatego, że nosisz go od wielu lat. Za każdym razem przed wyborem nowego biustonosza zmierz obwód pod biustem i w biuście. Otrzymany wynik porównaj z tabelą rozmiarów na stronie sklepu, w którym planujesz dokonać zakupu. Pamiętaj jednak, że przy samodzielnym doborze stanika musisz wziąć pod uwagę margines błędu. Dlatego przynajmniej raz w roku warto udać się do brafitterki, która zweryfikuje, czy nosisz właściwy rozmiar.

Noszenie źle dobranego stanika jest nie tylko niewygodne, ale także niezdrowe. Dlatego przy wyborze biustonosza warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy stanik nie jest ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Noszenie biustonosza nie może powodować bólu i dyskomfortu. Jeśli tak jest, warto sprawdzić, czy modele, które znajdują się w Twojej szafie, nie są zbyt małe. Dobrym pomysłem jest także konsultacja z brafitterką, która pomoże w doborze właściwego rozmiaru i fasonu.