Dobrze dobrany biustonosz poznamy po tym, jak układa się na ciele. Jednym z najważniejszych punktów jest mostek i to, czy stanik do niego przylega. Dlaczego biustonosz odstaje i co zrobić, aby temu zapobiec? Jak dobrać rozmiar stanika, który spełni wszystkie swoje zadania?

Z przodu biustonosza, pomiędzy dwoma miseczkami znajduje się łączenie, zwane mostkiem. Jednak sama nazwa wskazuje nie tylko „most” jako połączenie misek, ale przede wszystkim odnosi się do części ciała, z którym dobrze dobrany biustonosz powinien się stykać. Fakt przylegania stanika do ciała w tym miejscu ma istotne znaczenie dla wygody oraz zdrowia, bo fiszbiny nie nachodzą na piersi. Stanikowy mostek może być niski lub wysoki. Jaka jest między nimi różnica?

biustonosz z wysokim i z niskim mostkiem

Biustonosz z niskim mostkiem – hulf cup i plunge

Biustonosze o kroju half-cup i plunge charakteryzują się nisko osadzonymi mostkami. Najlepiej sprawdzają się w przypadku stylizacji z głębokimi dekoltami, ponieważ nie wystają spod bluzki czy koszuli, a jednocześnie piersi są pięknie wyeksponowane. Mostek w biustonoszach plunge jest jeszcze niższy niż w modelach half-cup i może być klasycznym, choć znacznie obniżonym mostkiem lub bardzo cienkim łącznikiem w formie wstążki. Biustonosze o kroju half-cup idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych biustów. Z kolei biustonosze plunge, ze względu na bardzo niski mostek i miseczki znacznie odkrywające piersi, polecane są drobnym i średnim biustom.

Biustonosze z niskim mostkiem – hulf cup i plunge

ZOBACZ BIUSTONOSZE

Biustonosz z wysokim mostkiem, czyli balkonetka

Balkonetka to biustonosz z wysokim mostkiem, który idealnie zbiera, podtrzymuje i profiluje biust. Jedną z charakterystycznych cech tego fasonu jest wysoko zabudowany mostek połączony z odpowiednią budową miseczek, co wpływa na stabilne podtrzymanie oraz zaokrąglenie piersi. Biustonosz, typu balkonetka ze względu na swoje zadanie podtrzymujące i modelujące, szczególnie polecany jest średnim i dużym biustom. Istotne w każdym przypadku jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza.

Biustonosze z wysokim mostkiem, czyli balkonetki

ZOBACZ BIUSTONOSZE BALKONETKI

Czy mostek musi przylegać do ciała?

Mostek jest jedną z części biustonosza, która w szybki sposób pozwala określić czy odpowiednio dobraliśmy rozmiar stanika. Zasada jest taka, że w dobrze dopasowanym biustonoszu mostek przylega do klatki piersiowej. Jeśli tak się nie dzieje oznacza to, że dany fason nie jest dla naszego biustu lub wybraliśmy zbyt mały/za duży rozmiar. W wyniku odstawania mostka fiszbiny nie będą odpowiednio obejmować piersi lub mogą je uciskać.

Przylegający mostek gwarantuje odpowiednie podtrzymanie biustu, a tym samym odciążenie kręgosłupa. Zdarza się, że klientka z blisko osadzonymi piersiami wybiera fason, w którym mostek nie przylega do ciała, bo zbyt mocno je rozdziela i w jej odczuciu wygląda to nieestetycznie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem nie jest ryzykowanie złym rozmiarem, a zmiana fasonu. Warto przymierzyć modele o kroju half-cup lub plunge, które zbierają biust do środka. 

mostek w biustonoszu musi przylegać do ciała - prawidłowo dobrany biustonosz

Rola fiszbin w biustonoszu

Przede wszystkim wybierając biustonosz trzeba zwrócić uwagę na to, jak zachowują się fiszbiny – czy nie uciskają piersi lub nie odstają od ciała. Pamiętajmy, że fiszbiny fiszbinom nie są równe. Firmy oferują fiszbiny o różnej plastyczności, dlatego trzeba przetestować i dobrać biustonosz, który będzie dla nas odpowiedni zarówno pod względem wygody, jak i zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roli fiszbin w biustonoszu odsyłamy do artykułu na naszym blogu.

 Fiszbina w biustonoszu

Mostek to miejsce, które w szybki i prosty sposób pomoże określić, czy wybrany fason i rozmiar biustonosza jest odpowiedni. Jeśli sprawia Ci to trudność najlepiej skonsultować się z profesjonalną braffiterką, która pokaże kilka różnych fasonów i pomoże wybrać ten idealny. Na naszej stronie dostępna jest lista sklepów, gdzie znajdziesz fachową pomoc w doborze bielizny.