Zobaczyłaś na wystawie sklepu biustonosz, który skradł Twoje serce od pierwszego wejrzenia? Czas na zakupy! Oprócz koloru liczy się również sam fason stanika oraz jego rozmiar. Prawidłowo dobrana bielizna nie tylko ładnie podkreśla biust, ale także modeluje sylwetkę. Kupując biustonosze zazwyczaj widzisz na metkach oznaczenia według europejskiej lub brytyjskiej tabeli rozmiarów. Jakie są różnice między tymi dwoma systemami?

Europejska tabela rozmiarów staników

Jeśli wybierasz biustonosze polskich marek (do czego serdecznie Cię zachęcamy!), widzisz na ich metkach rozmiar podany zgodnie z europejską tabelą rozmiarów. Europejską, czyli także polską. Aby sprawdzić rozmiar biustonosza konieczne jest zmierzenie obwodu w biuście oraz pod nim, a następnie sprawdzenie różnicy między tymi dwoma wartościami. Rozmiar bielizny jest podawany za pomocą liczby oraz litery, np. 60B lub 80D. Liczba to obwód pod biustem, a litera określa rozmiar miseczki stanika, który z kolei oznacza różnicę między obwodem w biuście i pod biustem.

Jak zapewne pamiętasz, w rozmiarówce europejskiej obwód biustonosza wzrasta co 5 cm, czyli mamy 60, potem 65, 70 i tak dalej. Zazwyczaj obwód stanika mieści się między 60 a 130. Jeśli chodzi o miski stanika, to ich rozmiary przyrastają co 2 cm obwodu w biuście. W tabeli rozmiar miski jest podawany alfabetycznie, czyli od A, poprzez B, C, D i tak dalej.

                       BLOG_TABELA_ROZMIAROW_BIUSTONOSZE.jpg

ZOBACZ BIUSTONOSZE

Tabela rozmiarów brytyjskich

System brytyjski nieco różni się od europejskiego. Choć i w tym przypadku rozmiar biustonosza określa się za pomocą liczby i litery, to robi się to w inny sposób. Po pierwsze, w UK jednostką miary jest cal, a nie centymetr (1 cal = 2,54 cm). Po drugie, brytyjska tabela rozmiarów biustonoszy stosuje podwójne litery w oznaczaniu misek powyżej miseczki D. Czyli mamy A, B, C, D, DD, E, F, FF itd. W brytyjskim systemie nie ma miseczki EE oraz I.

Każda kolejna litera oznacza o jeden większy rozmiar miseczki. Czyli miska FF jest o jeden rozmiar większa od miski F, a miska G o jeden rozmiar większa od miski FF. Rozmiary miseczek przyrastają co 2,5 cm obwodu w biuście. Przypomnijmy, że w europejskiej tabeli wartość ta wynosi 2 cm.

Aby wszystko dobrze zobrazować, poniżej prezentujemy części tabeli rozmiarów w systemie europejskim oraz brytyjskim. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w brytyjskim systemie rozmiarów? Obwód pod biustem. Jest on liczony co 2 i zaczyna się od 28. Czyli 28, 30, 32 i tak dalej, aż do 56 (oczywiście wszystko zależy od oferty producenta bielizny). Jak już wspomniałyśmy, w tabeli europejskiej liczymy co 5 i zaczynamy od 60, a kończymy zazwyczaj na 130.

                                                                           rozmiary biustonoszy uk i pl - tabela

Jak widać, europejski rozmiar 70D odpowiada w brytyjskim systemie rozmiarowi 32D. Z kolei rozmiar biustonosza 80E w UE, to 36DD w UK. Aby sprawdzić swój rozmiar stanika, możesz przetestować przeliczniki rozmiarów między systemami. Pamiętaj jednak, że rozmiary biustonoszy poszczególnych producentów mogą się różnić od oficjalnych tabeli rozmiarów.

SPRAWDŹ NOWOŚCI