Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów spółka Samanta Sp. z o.o. przyjęła procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.

Sygnalista, tj. osoba fizyczna współpracująca ze spółką Samanta Sp. z o.o. (m.in. pracownik, osoba ubiegająca się o pracę, zleceniobiorca, przedsiębiorca, stażysta, wolontariusz itd.) może dokonać zgłoszenia wewnętrznego w sprawie naruszenia prawa.

Przez naruszenie prawa należy rozumieć działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. chrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
    1. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
    2. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-15


W spółce Samanta Sp. z o.o. przyjęto następujące metody dokonywania zgłoszeń:

  1. Zgłoszenia imienne.
  2. Zgłoszenia Anonimowe.


Zgłoszenia imiennego oraz anonimowego dokonuje się:

  1. elektronicznie na następujący adres e-mail Przyjmującego zgłoszenie: dzialpersonalny@samanta.pl
  2. pisemnie do Skrzynki sygnalistów,
  3. pisemnie na adres rejestracyjny Spółki z dopiskiem Dział Personalny.


Sygnalista, który dokonując Zgłoszenia wewnętrznego, chce otrzymać Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz Informację zwrotną, podaje adres do kontaktu zawierający adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej.

Wzór zgłoszenia wewnętrznego do pobrania (wzór zgłoszenia możesz pobrać tutaj)

Przekazanie Sygnaliście Potwierdzenia zgłoszenia następuje w formie pisemnej lub elektronicznej na adres Sygnalisty w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia.

Osoba ds. działań następczych przekazuje Sygnaliście Informację zwrotną w terminie 3 miesięcy od dnia Potwierdzenia zgłoszenia wewnętrznego.

Dane Osobowe ujawnione w zgłoszeniu wewnętrznym są przetwarzane w celach niezbędnych do wykonywania przepisów Ustawy, na co osoba dokonująca zgłoszenia (sygnalista) wyraża zgodę, w szczególności w celu niezbędnym do przyjęcia zgłoszenia lub podjęcia ewentualnego działania następczego, o których mowa w tych przepisach.

Sygnalista, który dokonuje zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.