Mały drucik wszyty w dolnej części biustonosza pełni bardzo ważną rolę. Fiszbina, bo o niej mowa, może być wykonana z drutu lub z tworzywa sztucznego. Dla jednych to niezbędny element stanika, dla innych jest nie do zaakceptowania. Po co wszywa się fiszbiny i kiedy sprawdzają się najlepiej?

Głównym zadaniem fiszbin w biustonoszu jest wzmocnienie jego podstawowej roli, czyli podtrzymanie biustu. Dzięki tym półokrągłym drucikom piersi są podkreślone, pełniejsze i solidnie zabezpieczone. Dlatego fiszbiny znajdziemy w biustonoszach dedykowanych na duże lub bardzo duże biusty, wymagające mocniejszego wsparcia. Wtedy biust jest dobrze podparty, a ramiona są odciążone, ponieważ cały ciężar opiera się na obwodzie i na fiszbinach.

fiszbina

Przyjęło się, że w przypadku większych piersi lepszy jest stanik bez fiszbin, bo te często uwierają lub wysuwając się z biustonosza kłują, a nawet ranią ciało. Istotna jest nie tylko sama fiszbina, ale i kilka innych czynników wpływających na komfort noszenia stanika. 

Przede wszystkim istotną kwestią jest jakość szycia, ponieważ dobrze wszyta fiszbina nie ma prawa się wysuwać. Na jej końcu powinno znaleźć się łagodne zakończenie, a nie ostry metal, który w szybki sposób przetnie materiał i porani ciało. Ponadto nie można zapomnieć o dobrze dobranym rozmiarze, który nie będzie ani za mały, powodując ucisk, ani za duży, który zupełnie nie podtrzymuje biustu. Chcesz wiedzieć, jak dobrać prawidłowo stanik? Zapoznaj się z naszym artykułem.

JAK DOBRAĆ STANIK 

Kiedy fiszbiny są niewygodne?

Warto mieć świadomość, że to nie fiszbiny sprawiają, że biustonosz jest niewygodny, a jego noszenie wiąże się z dyskomfortem. Prawdopodobnie problemem jest źle dobrany rozmiar stanika. Same fiszbiny nie wpływają na komfort noszenia biustonosza, bo jeśli mamy odpowiedni rozmiar to ich praktycznie nie czujemy – odczuwamy natomiast ulgę, bo piersi są dobrze podtrzymane i tym samym nie obciążają kręgosłupa, a cała sylwetka jest wyprostowana z otwarta postawą.

A co, jeśli czasami pomimo dobrze dobranego rozmiaru nadal czujemy dyskomfort? Może to wynikać z rozstawu fiszbin lub ich elastyczności. W takiej sytuacji po prostu ten fason nie jest dla nas i trzeba wybrać inny. Fiszbiny są różne w różnych fasonach biustonoszy. Ich dobór zależy od tego, jaki efekt modelowania piersi chcemy uzyskać, do jakiego rozmiaru piersi są dedykowane. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie znamy danego fasonu jest przymierzenie go.

Po czym poznać, że biustonosz jest dobrze dobrany? Fiszbiny powinny gładko przylegać do ciała pod biustem i obejmować dookoła całą pierś. Jeśli Cię uciskają i nachodzą na pierś to znaczy, że wybrałaś zbyt małą miseczkę. Zewnętrzna część fiszbiny powinna być skierowana w kierunku środka pachy. Jeśli kieruje się bardziej na plecy to miseczka jest za duża i fiszbina może wpijać się w pachę. W dobrze dobranym biustonoszu fiszbiny się nie przemieszczają i nie sprawiają żadnego dyskomfortu podczas noszenia.

Z fiszbinami czy bez – jaki stanik wybrać?

Ostateczna decyzja związana z wyborem idealnego biustonosza należy do konkretnej kobiety. Jednak zwykle przyjmuje się, że miękkie staniki bez fiszbin najlepiej sprawdzają się w przypadku kobiet z drobnym lub średnim biustem. Przede wszystkim taki biustonosz zaleca się młodym dziewczynom, których biust dopiero rośnie i nie wymaga aż takiego podtrzymania. Fiszbiny nie są również koniecznością w przypadku mam, które karmią piersią. Wrażliwy biust potrzebuje przede wszystkim swobodny i komfortu. Do stanika z fiszbinami wrócą po zakończeniu swojej mlecznej przygody. Natomiast w miękkich biustonoszach z fiszbinami najważniejsze jest to, aby były one plastyczne i elastyczne. Dzięki temu dopasują się do ciała i są nieodczuwalne.

2022-03-26_Baner pełna szerokość_Blog_fiszbina_3.png

ZOBACZ BIUSTONOSZE BEZ FISZBIN

Natomiast przy dużych lub bardzo dużych rozmiarach fiszbiny sprawdzą się doskonale. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, jeśli tylko biustonosz jest dobrze dobrany, fiszbina nie przeszkadza i jest nie wyczuwalna, a jej rola dla potrzymania piersi i odciążenia kręgosłupa jest niepodważalna. Oczywiście na rynku dostępne są także duże staniki bez fiszbin, ale warto mieć świadomość tego, że staniki bez fiszbin nigdy nie dadzą nam takich efektów estetycznych, jak te z fiszbinami. Zwłaszcza w przypadku większych biustów. Dlatego jeśli ktoś lubi mieć zaokrąglone, uwydatnione piersi to warto wybrać stanik z fiszbinami. Natomiast, gdy ktoś lubi naturalny wygląd to model bez fiszbin sprawdzi się doskonale.

2022-03-26_Baner pełna szerokość_Blog_fiszbina_2.png

ZOBACZ BIUSTONOSZE Z FISZBINAMI

Warto wtedy szczególnie zwrócić uwagę na prawidłowe dopasowanie biustonosza, bo ciężar piersi będzie pootrzymywać wtedy tylko obwód i szersze ramiączka. Nie ulega jednak wątpliwości, że biustonosze z fiszbinami bez względu na rozmiar wyglądają o wiele bardziej estetycznie. Modele bez fiszbin zazwyczaj są bardziej zabudowane, a te uzupełnione o specjalny drucik mogą być bardziej seksowne, modne i estetyczne.

Fiszbina to elastyczny, niepozorny drucik, który bezpośrednio sprawia, że biustonosz odpowiednio podtrzymuje i estetycznie zbiera piersi. Jednak, aby spełniała ona swoje zadanie musimy idealnie dopasować biustonosz pod względem rozmiaru i fasonu. Tylko wtedy unikniemy dyskomfortu, na rzecz wygody i estetycznego wyglądu.

KLIKNIJ I ZOBACZ NAJNOWSZĄ KOLEKCJĘ