Czy stanik to tylko ramiączka i miseczki? Zdecydowanie nie!...Biustonosz składa się z kilkunastu elementów, a każdy z nich jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na idealne dopasowanie, komfort noszenia i wymodelowanie biustu. Co by się wydarzyło, gdyby zabrakło któregoś z nich? Nie wiemy, bo nigdy o żadnym nie zapomnieliśmy.

Ramiączka

Ramączka to element stanika, który … wcale nie służy podtrzymaniu biustu. Może troszkę, bo w około 20%. W takim razie jaka jest ich rola? Ich zadaniem jest modelowanie piersi – delikatnie je podnoszą, zaokrąglają lub zbierają do środka dekoltu. Ramiączka zapewniają również poczucie bezpieczeństwa - dzięki nim biustonosz nie będzie się przesuwał i wymagał ciągłego poprawiania.

Regulatory

To elementy ramiączka, bez których stanik nie mógłby być dobrze dopasowany. Dzięki regulatorom możemy dostosować idealną dla nas długość ramiączek. Najlepiej, jeżeli wykonane są z metalu, dzięki czemu są trwalsze i mniej łamliwe oraz gdy nie posiadają w składzie surowcowym niklu, co zapobiega uczuleniom.

Haczyki

Haczyki to elementy służące przypięciu ramiączek do obwodu. Tak jak w przypadku regulatorów, dobrze jest, jeżeli wykonane są z metalu i nie posiadają w składzie niklu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ramiączek? Zerknij na naszego bloga.

regulatory i haczyki - budowa biustonosza

Miseczki

Miseczki to elementy biustonosza wykonane z haftu lub koronki. Dobrze dobrana miseczka idealnie otula pierś. Miseczki mogą w większym (full-cup) lub mniejszym (plunge) stopniu zakrywać piersi. Miseczki mogą być miękkie lub usztywniane. W zależności od fasonu, w różnoraki sposób modelują piersi. Więcej informacji na temat miseczek znajdziesz w przewodniku po modelach:

ZOBACZ NASZ PRZEWODNIK PO MODELACH

Fiszbiny

Fiszbiny małe druciki wszyte w dolnej części biustonosza. Ich głównym zadaniem jest pomoc w podtrzymaniu i wymodelowaniu biustu. Dzięki nim piersi są zaokrąglone i pełniejsze. Nasze fiszbiny wykonane są ze stali, która posiada atest na brak niklu - nie uczula i jest bezpieczna dla ciała.

Tunel

Tunel to część biustonosza, która ochrania fiszbiny, zapewniając większy komfort noszenia. Składa się z kilku warstw materiału, ciasno otacza fiszbiny, dzięki czemu nie wbijają się one w ciało i nie uwierają.

budowa biustonosza schemat

Obwód

Jeżeli szukasz najważniejszego elementu stanika, to jest to niewątpliwie obwód. Jego zadaniem jest stabilne podtrzymanie biustu. Obwód składa się z kilku elementów:

Przednia cześć obwodu

Część obwodu stabilizująca piersi. Jej zadaniem jest utrzymanie miseczek i fiszbin we właściwym miejscu.

Tylna część obwodu

Bardziej elastyczna część obwodu, która powinna dopasowywać się do ruchów ciała. Idealne dopasowanie jest możliwe dzięki temu, że materiały, których używamy do szycia obwodów mają w swoim składzie elastan.

Więcej na temat obwodu możesz przeczytać w naszym tekście: Obwód biustonosza- wszystko co musisz o nim wiedzieć

tylna i przednia część obwodu stanika - budowa biustonosza

Gumy

Gumy to elastyczne elementy, które wykańczają obwód. Dzięki nim biustonosz idealnie dopasowuje się do ciała i pracuje z nim podczas ruchu. Gumy powinny mieć wysoką gramaturę i elastyczność, tzn. że po rozciągnięciu wracają do swojego stanu wyjściowego.

Haftka

Aby stanik idealnie podtrzymywał biust musi być dobrze zapięty. Za to odpowiada haftka, która powinna być szeroka i mieć możliwość regulacji. Nasze haftki są oblekane dzianiną, a jej szwy schowane są do środka. Dzięki temu nie podrażniają one ciała.

Dlaczego haftka to kilka rzędów haczyków? Kupując stanik, należy zapiąć go na pierwszy, najluźniejszy haczyk. Po jakimś czasie, gdy materiał delikatnie się rozciągnie, stanik można zapiąć na kolejny rząd, i w dalszym ciągu będzie idealnie dopasowany.

haftka i gumy - budowa biustonosza

Mostek

To środkowa część biustonosza, znajdująca się pomiędzy miseczkami. Mostek może kojarzyć się z połączeniem dwóch miseczek, ale tak naprawdę w nazwie tej chodzi o część ciała, do której dobrze dobrany stanik powinien przylegać. Staniki mogą mieć wyższe lub niższe mostki. Wysokie mostki stosowane są na przykład w balkonetkach, natomiast niższe mostki wykorzystywane są między innymi w biustonoszach plunge.

mostek w biustonoszu - budowa stanika

Przedstawiliśmy Ci z czego składa się stanik Samanta. Jednak na koniec zostawiliśmy wisienkę na torcie! Chodzi oczywiście o ręcznie wykonaną przez nas kokardkę. To nasz znak rozpoznawczy gwarantujący, że nie pomylisz naszej bielizny z żadną inną. Więcej na temat używanych przez nas materiałów, przeczytasz tutaj.