Poruszając temat materiałoznawstwa w bieliźnie, na początku należy wyszczególnić trzy typy włókien – naturalne, sztuczne i syntetyczne. Naturalne, czyli te produkowane z surowców naturalnych, to na przykład bawełna, len, wełna czy jedwab. W bieliźnie najczęściej wykorzystuje się bawełnę.

Włókna sztuczne powstają na skutek obróbki chemicznej włókien naturalnych . Są to przede wszystkim wiskoza czy modal, które wytwarza się z celulozy drzewnej. Trzecim typem są włókna syntetyczne, które od początku do końca tworzone są przez człowieka. Głównie są pochodną ropy naftowej i węgla. Wyróżniamy tutaj poliamid, poliester, poliuretan.

Przez wiele lat bawełna stanowiła jedyny, racjonalny wybór przy produkcji bielizny. Niemniej rynek się ciągle rozwija, a wraz z nim rosną oczekiwania konsumentów względem produktów.  W dobie rozwoju przemysłu odzieżowego same włókna naturalne nie spełniały wszystkich niezbędnych właściwości, jak na przykład wytrzymałość na rozciąganie. Dlatego zwrócono się w kierunku włókien syntetycznych.

                            Dlaczego korzystamy z włókien syntetycznych.jpg

Dlaczego korzystamy w włókien syntetycznych?

Produkcję opieramy na włóknach poliamidowych, poliuretanowych i poliestrowych. Włókna syntetyczne takie jak poliester czy poliamid, porównując do włókien naturalnych są trwalsze i bardziej odporne na ścieranie. W przypadku bielizny jest to dosyć istotny aspekt, ponieważ bielizna jako odzież spodnia jest narażona na ciągłą styczność z pozostałą częścią ubioru. Pocieranie bielizny o inne ubrania często było skutkiem zaciągnięć, powstawania dziurek lub mechacenia materiału.  Stosując włókna syntetyczne, praktycznie wyeliminowano ten problem.

Z poliestru lub poliamidu wykonywane są tiule, na których następnie wyhaftowany jest ozdobny wzór. Tiule z włókien syntetycznych są niezwykle wytrzymałe, gwarantują doskonałe podtrzymanie i wymodelowanie piersi, jednocześnie zachowując lekkość projektu. W przypadku biustonoszy na duży biust jest to niezwykle istotne. Nasze klientki chcą czuć się swobodnie i kobieco, a jednocześnie pewnie, że biust pozostanie na swoim miejscu przez cały dzień.

Włókna poliestrowe to również nici, z których został wykonany haft na biustonoszu czy majtkach. Nici poliestrowe doskonale barwią się na głęboko nasycone odcienie, jednocześnie zachowując kolor nawet po wielu praniach. Trwałość, czyli wytrzymałość na rozciąganie, ścieranie i pranie jest dla nas niezwykle istotna ponieważ bieliznę Samanta szyjemy z zamiarem użytkowania kilku lat, a nie jeden sezon.

                                       

Elastyczność naszej bieliźnie zapewnia poliuretan, czyli popularny elastan, dzięki któremu bielizna idealnie przylega do ciała, nie roluje się, a przy ciągłym ruchu pracuje razem z ciałem nie powodując obtarć czy podrażnień. Elastan nie występuje w materiale samodzielnie, lecz jako dodatek – w mieszankach z włóknami poliamidowymi i poliestrowymi. Materiały z domieszką elastanu stosujemy przede wszystkim do obwodu biustonosza w postaci mikrofibry i gumek, co daje gwarancję, że pomimo codziennego użytkowania, obwód biustonosza będzie nadal doskonale podtrzymywał biust.

Do produkcji wykorzystujemy również włókna bawełniane, które najlepiej ze wszystkich włókien pochłaniają wilgoć i są neutralne dla naszej skóry. Dlatego wewnętrzną część kroczka w majtkach zawsze szyjemy z bawełny.

Szyjąc bieliznę Samanta, chcemy zapewnić swoim klientkom najwyższą jakość ale i bezpieczeństwo dlatego współpracujemy ze sprawdzonymi dostawcami, posiadającymi certyfikat OekoTex® Standard 100. Daje nam to pewność, że produkty które sprzedajemy mają ph przyjazne dla skóry oraz są wolne od substancji szkodliwych, mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka.

Nazwy poliester czy poliuretan być może straszą, ale nie należy się ich bać czy demonizować. Każde z wyżej wspominanych włókien posiada swoje, indywidulane cechy. Odpowiednio użyte, wspólnie pozwalają zaspokoić potrzeby większości konsumentów. Wystarczy zdrowy rozsądek i świadome podejście do zakupu, a wybierając bieliznę wykonaną z certyfikowanych materiałów, mamy pewność,  że nie zagraża naszemu zdrowiu.