Obwód to najważniejszy element biustonosza, można nawet śmiało powiedzieć, że kluczowy. O tym, dlaczego dopasowanie idealnego obwodu jest najważniejsze podczas doboru biustonosza przeczytasz w naszym poradniku.

Obwód – dlaczego jest ważny?

Zacznijmy od tego, że dobrze dobrany biustonosz wpływa na komfort każdego dnia. Ale nie tylko - oddziałuje również na postawę ciała. Niedopasowany biustonosz może doprowadzić do garbienia sylwetki, a w konsekwencji do bólu pleców, karku i ramion. Pierwszym krokiem w prawidłowym dopasowaniu stanika jest obwód. To właśnie on aż w 80% jest odpowiedzialny za podtrzymanie biustu, dlatego tak ważne jest, aby był idealnie dopasowany. 

Jak dobrze dobrać obwód biustonosza?

Obwód pod biustem należy zmierzyć najlepiej na gołe ciało, w pozycji wyprostowanej.  Zrób wydech i zmierz obwód po piersiami, delikatnie ściskając miarkę krawiecką. Ważne, żeby miarka leżała na równym poziomie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Obwód jest wielokrotnością cyfry „5”, dlatego otrzymany wynik zaokrąglij w dół, np. 87 cm daje nam 85 cm, 93 – 90, 89 – 85, 63 – 60 itd. Więcej szczegółów przeczytasz w tekście „Jak prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza”.

SPRAWDŹ JAK DOBRAĆ ROZMIAR BIUSTONOSZA

Jak sprawdzić, czy obwód jest idealnie dobrany?

Sprawdź czy obwód biustonosza leży poziomo na linii biustu. Jeżeli z tyłu podnosi się, to oznacza, że  obwód jest za luźny. Natomiast jeżeli czujesz się w nim niekomfortowo - biustonosz uciska i zostawia ślady, trudno Ci w nim oddychać, czujesz ból pleców lub żeber, oznacza to, że obwód jest za ciasny.  Więcej o tym, jak znaleźć idealnie dobrany stanik znajdziesz w tekście: „Podpowiadamy – kiedy stanik jest za mały, a kiedy za duży”. 

ZOBACZ

obwód biustonosza infografika

Z czego wykonujemy obwody?

Obwody wykonujemy z różnych materiałów. Podczas ich wyboru zwracamy uwagę na kilka istotnych kwestii: elastyczność, odpowiednia gramatura oraz sprężystość i przyjemność w dotyku. Bardzo ważne jest również, aby materiał, z którego będą uszyte obwody po rozciągnięciu wrócił do stanu pierwotnego.

Obwody biustonoszy najczęściej szyjemy z lekkich dzianin i tiuli elastycznych. Ich wysoka gramatura i sprężystość zapobiega nadmiernemu rozciąganiu obwodu, ale jednocześnie gwarantuje stabilne podtrzymanie. Wykorzystujemy również inne materiały – flokowany tiul, haft elastyczny oraz koronkę. Obwody wykonywane z tych materiałów dodatkowo podszywamy siatką elastyczną. Dzięki temu są dopasowane do ciała, dobrze podtrzymują biust i dają poczucie większej stabilności.  

Pracujemy nad tym, aby nasze produkty były coraz bardziej przyjazne środowisku i dlatego w składzie niektórych naszych dzianin i tiuli znajdują się włókna z recyklingu. Natomiast wszystkie nasze materiały posiadają certyfikat bezpieczeństwa OEKO-TEX Standard 100.

W obwodzie oprócz dzianin i tiuli równie ważne są dobrej jakości gumy. Muszą mieć wysoką gramaturę i elastyczność, tzn. że gumy po rozciągnięciu powinny wrócić do swojego stanu wyjściowego. Dodatkowo guma musi mieć odpowiednią szerokość (min. 1 cm) – węższe nie podtrzymają dobrze biustu i będą wbijać się w ciało.

 

Haftka

Istotnym elementem obwodu jest haftka, czyli element służący zapięciu stanika. Powinna być szeroka i mieć możliwość regulacji. Przy doborze stanika, haftkę zapinamy najluźniej. Podczas użytkowania biustonosza, obwód delikatnie się rozciągnie i wtedy można zapiąć na ciaśniejszą i dalej będzie on dobrze dopasowany. Do staników w większych rozmiarach stosujemy haftki 3-rzędowe, co znacznie wpływa na komfort, jak również na poczucie bezpieczeństwa.  Nasze haftki są oblekane dzianiną, a jej szwy schowane są do środka. Poprawia to wygodę użytkowania – haftka nie podrażnia ciała.

prawidłowo zapięta haftka w biustonoszu

 

Rozmiary siostrzane – czy wiesz, co to?

Omawiając kwestię obwodów, nie możemy zapomnieć o temacie rozmiarów siostrzanych. Czasami może się zdarzyć, że szukając stanika znajdziesz taki, w którym miseczki pasują idealnie, natomiast obwód jest za ciasny lub zbyt luźny. Co należy wtedy zrobić? Znaleźć rozmiar siostrzany. Są to rozmiary, które mają taką samą wielkość miseczki, ale inne wymiary pod biustem. Na naszej stronie znajdziesz tabelę rozmiarów siostrzanych (link), dzięki której szybko wyszukasz idealny rozmiar.

tabela siostrzanych rozmiarów biustonosza

 

Podczas wyboru stanika zwróć szczególną uwagę na obwód, którego dobre dopasowanie jest kluczowe w stabilnym podtrzymaniu biustu. Aby mieć pewność, że kupujesz biustonosz, który będzie komfortowy i posłuży przez długi czas, warto skorzystać z porady brafitterki. Na naszej stronie w zakładce „Znajdź sklep” odszukasz mapę salonów, z którymi współpracujemy. Ich profesjonalna obsługa pomoże dobrać zarówno rozmiar, jak i model. Brafitterki postarają się dopasować biustonosz pod indywidualne potrzeby każdej kobiety.