Zwlekasz z zakupem nowego stanika, bo nie do końca rozumiesz, czym się różnią poszczególne rozmiary biustonoszy? Nie wiesz, czego potrzebujesz, żeby samodzielnie dokonać wiarygodnych pomiarów? Przygotowałyśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, jak prawidłowo dobrać biustonosz. Zaparz ulubioną kawę i poświęć parę minut na lekturę, która zmieni Twoje myślenie o kupowaniu bielizny.

Jak dobrze dobrać biustonosz?

Dobrze dobrany stanik to taki, o którym… możesz zapomnieć. Nie poprawiasz wiecznie opadających ramiączek. Nie szukasz ustronnego miejsca, żeby zapiąć haftkę. Nie upychasz do środka „bułeczek” z dołu lub spod pach. Nie syczysz z bólu, odkrywając czerwone pręgi na skórze i nie pytasz siebie przed lustrem: czy to jeszcze biustonosz, czy już narzędzie tortur?

Stanik powinien być niewidocznym wsparciem we wszystkich codziennych aktywnościach – niezależnie od tego, czym zajmujesz się na co dzień. Ale żeby tak się stało, musisz poświęcić chwilę na to, żeby dowiedzieć się, jak dobrać rozmiar biustonosza. To wiedza, która przyda Ci się jeszcze wiele razy. Nie musisz robić notatek – możesz zapisać ten artykuł na przyszłość i wracać do niego za każdym razem, kiedy będziesz tego potrzebować.

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Rozmiar biustonosza jest określany przez liczby i litery, np. 75B. Liczba oznacza obwód stanika, z kolei pod literą kryje się rozmiar miseczki. Aby dobrać rozmiar biustonosza, musimy zatem zrobić dwie rzeczy: zmierzyć obwód pod biustem oraz obwód w biuście. Z pomocą przychodzi nam centymetr krawiecki.

Krok 1 - Zmierz obwód pod biustem

Obwód pod biustem mierzymy w taki sposób, aby miarka krawiecka ściśle przylegała do ciała bezpośrednio pod biustem. Należy zwrócić uwagę na to, aby centymetr leżał równo i na tej samej wysokości zarówno z przodu, jak i z tyłu ciała. Pomiar wykonujemy na nagie ciało, najlepiej na wydechu. Obwód biustu jest wielokrotnością cyfry „5”, dlatego otrzymany wynik zaokrąglamy w dół, np. 87 cm daje nam 85 cm, 93 – 90, 89 – 85, 63 – 60 itd.

Krok 2 - zmierz obwód w biuście

Obwód w biuście mierzymy w najszerszym miejscu piersi, czyli przez środek brodawek. Pomiar należy wykonać, stojąc prosto, na nagie ciało lub miękki biustonosz. W przypadku pań z opadającym biustem zaleca się mierzenie obwodu w biuście, mając na sobie miękki biustonosz i delikatnie pochylając się do przodu. Pomiaru nie wykonujemy na wydechu, nie ściskamy również mocno miarki, jak w przypadku mierzenia obwodu pod biustem.

Poniższa tabela pozwoli nam ustalić, jaki rozmiar miseczki nosimy. Najpierw wyszukaj obwód, a następnie sprawdź, jaki rozmiar miski posiadasz. Dla przykładu, mając 85 cm pod biustem i 100 cm w biuście otrzymujemy rozmiar 80C.

Krok 3 - sprawdź miseczki biustonosza

Sprawdź, czy piersi nie wystają ponad i spod miseczek biustonosza. Jeżeli tak jest, miseczki są za małe. Sprawdź, czy materiał na miseczkach nie marszczy się i nie odstaje. Jeżeli się marszczy, miseczki są za duże.

Krok 4 - Sprawdź obwód i ramiączka

Sprawdź, czy obwód biustonosza leży poziomo na linii biustu. Jeżeli z tyłu podnosi się ku górze, obwód jest za luźny. W przypadku gdy biustonosz uciska i zostawia ślady, obwód jest za ciasny.

Pamiętaj, że nowy biustonosz powinnaś zapiąć na najluźniejszą haftkę. Dlaczego? Włókna w materiałach się rozciągają w miarę użytkowania, co powoduje poluźnienie obwodu. Zapinając biustonosz na ciaśniejszą haftkę, w prosty sposób możesz skorygować powstały luz. Sprawdź ramiączka biustonosza. Powinny być lekko napięte, na tyle, aby nie spadały z ramion i nie zostawiały śladów na skórze.

Krok 5 - wybierz odpowiedni model

Po dopasowaniu rozmiaru biustonosza czas na dobór odpowiedniego modelu. Nasza oferta składa się z ponad 20-stu różnych modeli, tak aby każda kobieta znalazła swój idealnie dopasowany biustonosz. Skorzystaj z przewodnika po naszych modelach i znajdź biustonosz skrojony na miarę Twoich potrzeb.

www.samanta.pl/content/29-przewodnik-po-modelach

Siostrzane rozmiary biustonoszy

Znalazłaś już wymarzony stanik, przymierzyłaś go i... miseczki leżą idealnie, ale pas obwodu jest zbyt luźny lub przeciwnie – za mały? Wypróbuj siostrzane rozmiary staników! Co kryje się pod tą nazwą? Rozmiary siostrzane biustonoszy to rozmiary, które mają tę samą wielkość miseczki, ale różne wymiary pod biustem. Jeśli spojrzysz na poniższą tabelę rozmiarów staników, siostrzane rozmiary znajdziesz blisko siebie, ułożone na tej samej linii. Tyle teorii, a jak wygląda to w praktyce?

Przykład 1.

Przymierzyłaś rozmiar 80D, jednak pas obwodu jest za ciasny? Zasada siostrzanych rozmiarów brzmi „gdy zwiększasz obwód pod biustem, zmniejsz miseczkę o 1 rozmiar”. Zgodnie z tymi słowami, przymierz stanik w rozmiarze 85C. Tym sposobem otrzymasz zwiększony obwód biustonosza przy niezmienionej wielkości miseczek.

Przykład 2.

Wspomniany już rozmiar 80D jest za luźny w obwodzie? Przymierz stanik w rozmiarze 75E. Dlaczego? Według zasady siostrzanych staników „gdy zmniejszasz obwód pod biustem, zwiększ miseczkę o 1 rozmiar”. Otrzymasz zmniejszony obwód biustonosza przy niezmienionej wielkości miseczek.

                                                                          Siostrzane rozmiary biustonoszy - tabela

75E←80D→85C (siostrzane rozmiary)

Tabela siostrzanych rozmiarów biustonoszy to narzędzie, z którego korzystają zarówno klientki, które chcą samodzielnie określić rozmiar stanika, jak i profesjonalne brafitterki.

Jak dobrać rozmiar biustonosza – FAQ

Dlaczego znalezienie odpowiedniego rozmiaru stanika jest takie ważne?

Odpowiednie dopasowanie biustonosza jest kluczowe zarówno dla zdrowia piersi, jak i komfortu noszenia.

Czy mogę kupić biustonosz w ciemno, jeśli od lat noszę ten sam rozmiar stanika?

Zdecydowanie odradzamy kupowanie stanika bez wcześniejszego zweryfikowania rzeczywistego rozmiaru biustu, nawet jeśli od wielu lat kupujesz biustonosze w tym samym rozmiarze. To błąd, który może skutkować złym dopasowaniem.

Jak często sprawdzać swoje wymiary?

Nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, a także każdorazowo po zmianie masy ciała, ciąży i zakończeniu karmienia piersią. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nosisz idealnie dobrany stanik.

Czy różne marki mają różne standardy rozmiarów?

Tak, rozmiary biustonoszy mogą się różnić w zależności od producenta. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie tabeli rozmiarów przed zakupem.

Czy biustonosz powinien być luźniejszy czy bardziej obcisły?

Stanik nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Obwód pod biustem powinien być wystarczająco ciasny, aby zapewnić wsparcie, ale nie może powodować dyskomfortu.

Co zrobić, jeśli nie mam pewności, czy wybrany rozmiar jest prawidłowy?

Na naszej stronie w zakładce Sklepy dostępna jest lista salonów, z którymi współpracujemy. Znajdziesz w nich bieliznę Samanty, a wykwalifikowany personel pomoże Ci dobrać ją do swoich potrzeb.

Możesz również skontaktować się z naszymi brafitterkami telefoniczne +48 694 457 081, +48 (33) 874 90 09 lub mailowo sklep@samanta.pl

Czy można kupić dobrze dobrany stanik bez mierzenia?

Tak, wielu naszym klientkom udaje się dobrać stanik wyłącznie na podstawie informacji zamieszczonych na naszej stronie internetowej. Kluczowe jest dokonanie właściwych pomiarów w biuście i pod biustem, a następnie porównanie ich z tabelą rozmiarów. Pamiętaj jednak, że Twoje indywidualne odczucia po przymierzeniu stanika są istotniejsze niż liczby i litery w tabelce. Zawsze istnieje niewielkiego ryzyko złego dopasowania, nawet jeśli producent zadbał o rzetelne opracowanie tabeli rozmiarów. Dlatego każdy stanik zakupiony w samanta.pl możesz przymierzyć w domu i zwrócić bez podawania przyczyny nawet do 30 dni od zakupu. To świetna opcja, jeśli wahasz się między różnymi fasonami lub planujesz zakup bielizny na prezent.