Jakie pytania dotyczące biustonoszy są najczęściej zadawane w Internecie? Przeczytaj drugą część naszego cyklu i dowiedz się więcej na temat brafittingu.

 

Czym różni się biustonosz od stanika?

Biustonosz i stanik to synonimy – te dwa słowa oznaczają ten sam element garderoby. Również oba słowa są poprawne. Wyraz biustonosz pochodzi od niemieckiego słowa Büstenhalter (Büsten  oznacza biust, a halten - nosić, trzymać). Natomiast stanik to wyraz utworzony od rzeczownika  stan (w znaczeniu: część sukni od ramion do pasa).

 

Kto szyje biustonosze?

Najoczywistszą odpowiedzią na pytanie, kto szyje biustonosze, jest: firmy produkujące bieliznę. Ale nie tylko. Nie zapominajmy o gorseciarkach! Ten niegdyś bardzo popularny zawód istnieje do dzisiaj. Gorseciarki zajmują się szyciem biustonoszy i gorsetów na indywidualne zamówienie. Kobieta zamawiając stanik u gorseciarki dobiera odpowiedni rozmiar i fason, ustala z nią materiał, z jakiego będzie wykonany oraz rodzaj zapięcia.

Warto dodać, że polskie biustonosze są doceniane na całym świecie. Polska bielizna zachwyca wyglądem i jakością konstrukcji. Więcej o polskiej bieliźnie przeczytasz w tekście: „Polskie biustonosze – najlepszy wybór dla każdej kobiety”

 

Kto wymyślił biustonosz?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiek XVI to czas gorsetów, które – delikatnie ujmując – nie były zbyt komfortowe. Pierwsze prototypy staników powstały w XIX wieku.

Pierwszą propozycją przypominającą stanik, jaki znamy obecnie, była wersja angielska z 1886 roku. Ten stanik został wykonany z połączenia drutu i jedwabiu, a całość przypominała sitka do herbaty. Rok później biustonosz ten został opatentowany i trafił do sprzedaży.

W 1889 roku Francuzka Herminie Cadolle, która do tej pory zajmowała się produkcją gorsetów, opracowała dwuczęściową bieliznę, składającą się z gorsetu i biustonosza. Następnie Marie Tucek, w 1893 roku stworzyła biustonosz najbardziej przypominający ten dzisiejszy - miał dwie oddzielne kieszenie, ramiączka i zapięcie na haczyk. Kolejną ważną datą w historii bielizny jest  1912 rok. Wtedy Sigmund Lindauer zaprojektował  miękki biustonosz, całkowicie pozbawiony usztywnień.

Więcej ciekawostek na temat powstawania biustonosza znajdziesz w tekście „Od opaski materiałowej do klasycznej bardotki, czyli krótka historia biustonosza”.

 

 

Dlaczego trzeba nosić stanik?

Nie trzeba nosić stanika. Biustonosz nie jest obowiązkowym elementem garderoby. Jednak w niektórych przypadkach stanik jest polecany. Noszenie stanika szczególnie zalecamy kobietom z dużym biustem. W ich przypadku dobre podtrzymanie piersi ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Prawidłowo dobrany stanik zapewnia bezpieczeństwo, wspomaga prawidłową postawę ciała i odciąża kręgosłup. Biustonosz warto też nosić podczas aktywności sportowej. Takie silne obciążenie, któremu ulegają piersi podczas uprawiania sportu, może powodować nadmierne rozciąganie się wiązadeł, co może doprowadzić do bólu, a także pogorszenia kondycji piersi.  

Biustonosz pełni także funkcję ochronną. Zabezpiecza wrażliwe sutki przed kontaktem z innymi warstwami odzieży. Sprawia też, że sutki nie przebijają się przez bluzkę, co dla niektórych kobiet jest krępujące. Stanik również  modeluje biust - pomaga osiągnąć upragniony wygląd piersi.

Biustonosze mogą służyć jako ciekawy element stylizacyjny. Nasze koronkowe lub pokryte pięknymi haftami staniki są kolorowe i oryginalne, i aż proszą, żeby uchylić rąbka tajemnicy, co mamy pod spodem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o plusach i minusach noszenia biustonosza? Przeczytaj tekst „Stanik - nosić, czy nie?"

 

Kto dobiera biustonosz?

Osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem biustonosza to brafitterka. Z porady tej specjalistki możesz skorzystać w salonach oferujących bieliznę.

Najważniejszym zadaniem brafitterki jest dobranie odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Brafitterka pomaga także wybrać fason najbardziej korzystny dla biustu i spełniający oczekiwania klientki. Specjalistka ta odpowiedzialna jest również za to, aby bielizna była wygodna, zapewniała stabilne podparcie piersiom i pięknie prezentowała się na sylwetce. Brafitterka wyjaśnia także, jak dbać o bieliznę, żeby posłużyła na długo. Ta specjalistka od piersi musi mieć nie tylko sporą wiedzę na temat kobiecego biustu i bieliźniarstwa, ale również charakteryzować się empatią, cierpliwością oraz dyskrecją.

Z porady brafitterki możesz skorzystać zarówno w naszych sklepach oraz salonach brafittingowych, z którymi współpracujemy, ale również podczas wirtualnej konsultacji, którą posiadamy w swojej ofercie.