Nosimy go codziennie, jednak co tak naprawdę o nim wiemy? Jeśli śledzisz nasz profil facebookowy z pewnością pamiętasz, jak wspominałyśmy o figurce z Myken. Datowane na ok. 4 tys. lat p.n.e. znalezisko przedstawia boginię z owiniętymi piersiami. Czy historia stanika rozpoczyna się właśnie w tym momencie?

Kiedy wynaleziono biustonosz?

Figurka z Myken to niejedyne ślady pierwowzorów biustonosza. Warto także wspomnieć o kobietach uprawiających sport w starożytnej Grecji. To właśnie z myślą o nich mężczyźni wynaleźli opaski na piersi. Cóż, już wtedy było wiadomo, że podtrzymanie piersi jest kluczowe podczas ćwiczeń fizycznych. :)

Kto wynalazł biustonosz lub kto stworzył biustonosz, który znamy dzisiaj? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiek XVI to czas gorsetów, które z czasem coraz bardziej przypominały narzędzie tortur dla kobiet. Modna talia osy powodowała u kobiet trudności w oddychaniu, deformację żeber i ucisk na narządy wewnętrzne. Chociaż talia i z czasem biust były wyeksponowane, kobiety płaciły za to ogromną cenę.

Pierwsze prototypy staników powstały w XIX wieku. W 1859 roku Henry Lesher (Nowy Jork) opatentował swój pomysł, jednak nie do końca przypominał on biustonosz. Nieco lepszą, choć wciąż niewygodną, propozycją była ta angielska z 1886 roku – w tym przypadku model stanowił połączenie drutu i jedwabiu, a całość przypominała sitka do herbaty.

Spore zasługi dla branży bieliźniarskiej ma Francuska Herminie Cadolle, która uwolniła kobiecą przeponę i sprawiła, że panie mogły swobodnie oddychać. Jej propozycja z 1889 roku obejmowała dwuczęściowy projekt – gorset oraz górę z ramiączkami. Prototypem miękkiego biustonosza był  ten wykonany z chusteczek i tasiemek. Jak mówią – potrzeba jest matką wynalazku, a Mary Anne Phelps-Jacobs potrzebowała bielizny, która będzie pasować do jej sukni.

Bardotka, a może palenie staników? 

XX wiek przyniósł wiele zmian i nowych fasonów bielizny. Ogromne znaczenie miało też zastosowanie nylonu i włókien elastycznych. Pierwszy stanik push-up, nazwany „Rising Star” został wynaleziony w 1948 roku. Marylin Monroe rozpalała męską część fanów w biustonoszu stożkowym, a Brigitte Bardot spopularyzowała bardotkę w latach 50.

Lata 60. i 70. XX wieku to czas rewolucji i manifestacji feministycznych, podczas których masowo palono staniki, uważane przez feministki za symbol zniewolenia kobiet. Jednocześnie oferta biustonoszy stawała się coraz większa. Zmieniała się także rozmiarówka. Tak, początkowo bielizna damska była uniwersalna, a pierwsze tabele rozmiarów staników obejmowały modele z miseczkami od A do D.

Co ciekawe, na pytanie co to jest stanik, jeszcze nie tak dawno odpowiedź byłaby inna niż dzisiaj. Otóż słowo „stanik” było początkowo używane do nazywania górnej części sukni.

Współczesna branża bieliźnarska

Z biegiem lat produkcja staników ulega zmianom. Nowoczesne wzornictwo i technologie pozwalają szyć biustonosze na masową skalę i tworzyć bieliznę idealnie wpisującą się w potrzeby kobiet. Ważny jest nie tylko model, ale i design. W Samancie stosujemy innowacyjne rozwiązania, aby móc stworzyć bieliznę, która spełni Twoje oczekiwania. Część elementów wciąż powstaje ręcznie, jak chociażby kokardki. W przypadku haftów niezawodne są maszyny, które z nienaganną precyzją tworzą wyjątkowy design. Wygodne i wytrzymałe majtki Samanty to zasługa dzianiny ciętej laserowo.

W naszej ofercie znajdziesz bieliznę z nietypowymi wzorami, łączenia różnych kolorów, technik wykonania. I oczywiście to, co sprawia, że jesteśmy szczególnie dumne z naszej pracy – biustonosze Samanta to bielizna w rozmiarze do miseczki P. Wiemy, jak trudno jest kupić dobry stanik na duży biust, dlatego gwarantujemy Ci, że u nas zawsze taki znajdziesz. :)

Udostępnij ten wpis