Kobiece piersi okrywano już cztery tysiące lat przed naszą erą. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne,w  tym figurka z Myken. Datowane na ok. 4 tys. lat p.n.e. znalezisko przedstawia boginię z owiniętymi piersiami. Czy historia stanika rozpoczyna się właśnie w tym momencie? Okazuje się, że to, kto wynalazł biustonosz wcale nie jest takie oczywiste.

Biustonosz to element garderoby, który ma osłaniać i podtrzymywać kobiece piersi. O ile słowo biustonosz (od biustu i noszenia) nie sprawia problemu w interpretacji to można zastanawiać się nad jego synonimem - co to znaczy stanik? To wyraz rodzimy, utworzony od rzeczownika „stan” i formantem deminutywnym -ik. W przeszłości był to wyraz wieloznaczny: najpierw oznaczał część sukni od ramion do pasa, później kibić, następnie gorsecik, a wreszcie znany nam biustonosz.

 BLOG_Historia biustonosza_4.jpg

http://ekobieta.online/wp-content/uploads/2018/05/Janet-Leigh-w-biustonoszu-miekkim-w-kolorze-bialym.jpg     https://historia.org.pl/wp-content/uploads/2013/05/wonderbra.jpg

Kiedy wynaleziono biustonosz?

Figurka z Myken to niejedyne ślady pierwowzorów biustonosza. Warto także wspomnieć o kobietach uprawiających sport w starożytnej Grecji. To właśnie z myślą o nich mężczyźni wynaleźli opaski na piersi. Cóż, już wtedy było wiadomo, że podtrzymanie piersi jest kluczowe podczas ćwiczeń fizycznych.

Kto wynalazł biustonosz lub kto stworzył biustonosz, który znamy dzisiaj? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiek XVI to czas gorsetów, które z czasem coraz bardziej przypominały narzędzie tortur dla kobiet. Modna talia osy powodowała u kobiet trudności w oddychaniu, deformację żeber i ucisk na narządy wewnętrzne. Chociaż talia i z czasem biust były wyeksponowane, kobiety płaciły za to ogromną cenę. Pierwsze prototypy staników powstały w XIX wieku. W 1859 roku Henry Lesher (Nowy Jork) opatentował swój pomysł, jednak nie do końca przypominał on biustonosz.

Nieco lepszą, choć wciąż niewygodną, propozycją była wersja angielska z 1886 roku – w tym przypadku model stanowił połączenie drutu i jedwabiu, a całość przypominała sitka do herbaty. W roku 1887 wynalazek został opatentowany, a wkrótce rozpoczęto produkcję w Stanach Zjednoczonych, gdzie biustonosz można było nabyć za 75 centów w sprzedaży wysyłkowej, prowadzonej przez firmę Stokes Thomson & Co. z Filadelfii.

Spore zasługi dla branży bieliźniarskiej ma Francuska Herminie Cadolle, która uwolniła kobiecą przeponę i sprawiła, że panie mogły swobodnie oddychać. Jej propozycja z 1889 roku obejmowała dwuczęściowy projekt – gorset oraz górę z ramiączkami. Prototypem miękkiego biustonosza był  ten wykonany z chusteczek i tasiemek. 

Projekt idealnego biustonosza spędzał sen z powiek kolejnym wynalazcom i tak nad stanikiem pracowała też Marie Tucek, która w 1893 roku jako pierwsza z kobiet opatentowała tę część damskiej garderoby. Biustonosz przypominał ten dzisiejszy - miał dwie oddzielne kieszenie, ramiączka i zapięcie na haczyk. Kolejnym wynalazcą była panna Christine Hardt z Drezna, która w roku 1899 uzyskała Patent Cesarski za damski strój podtrzymujący biust". W tym przypadku ramiączka biustonosza nie były przytwierdzone na stałe, ale zapinane na guziczki, co ułatwiało pranie.

Słowo biustonosz pojawiło się po raz pierwszy w roku 1907 w eleganckim magazynie Vogue. Natomiast w 1912 roku przyznano następny patent w tej dziedzinie - otrzymał go Sigmund Lindauer, który stworzył miękki biustonosz, całkowicie pozbawiony usztywnień. Pierwszy elastyczny biustonosz bez pleców wynalazła tancerka Mary Anne Phelps-Jacobs, która wybierała się właśnie na bal w nowej, zwiewnej sukni. Sztywny, ograniczający ruchy gorset zupełnie do stroju nie pasował, poprosiła więc swoją służącą, żeby zszyła ze sobą różową wstążką dwie jedwabne chustki do nosa.

 

Bardotka, a może palenie staników?

XX wiek przyniósł wiele zmian i nowych fasonów bielizny. Ogromne znaczenie miało też zastosowanie nylonu i włókien elastycznych. Pierwszy stanik push-up, nazwany „Rising Star” został wynaleziony w 1948 roku. Marylin Monroe rozpalała męską część fanów w biustonoszu stożkowym, a Brigitte Bardot spopularyzowała bardotkę w latach 50.

Lata 60. i 70. XX wieku to czas rewolucji i manifestacji feministycznych, podczas których masowo palono staniki, uważane przez feministki za symbol zniewolenia kobiet. Jednocześnie oferta biustonoszy stawała się coraz większa. Zmieniała się także rozmiarówka. Tak, początkowo bielizna damska była uniwersalna. Istotną innowację, czyli numerację miseczek od A do D w 1935 roku wprowadziła firma Warner Brothers. Wraz z nią pojawiły się  pierwsze tabele rozmiarów staników.

BLOG_Historia biustonosza_1.jpg

Współczesna branża bieliźniarska

Z biegiem lat produkcja staników ulega zmianom. Nowoczesne wzornictwo i technologie pozwalają szyć biustonosze na masową skalę i tworzyć bieliznę idealnie wpisującą się w potrzeby kobiet. Ważny jest nie tylko model, ale i design. W Samancie stosujemy innowacyjne rozwiązania, aby móc stworzyć bieliznę, która spełni Twoje oczekiwania. Część elementów wciąż powstaje ręcznie, jak chociażby kokardki. W przypadku haftów niezawodne są maszyny, które z nienaganną precyzją tworzą wyjątkowy design.

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ

W naszej ofercie znajdziesz bieliznę z nietypowymi wzorami, łączenia różnych kolorów, technik wykonania. I oczywiście to, co sprawia, że jesteśmy szczególnie dumne z naszej pracy – biustonosze Samanta to bielizna w rozmiarze do miseczki M. Dzięki temu oferujemy wysokiej jakości, piękne i modne staniki na drobny i średni, ale także na duży i bardzo duży biust.