Noszenie biustonosza ma tak samo wielu zwolenników, co i przeciwników. Niektóre kobiety zakładają stanik tylko wychodząc z domu i automatycznie zdejmują go po powrocie. Inne na stałe wyrzuciły je ze swojej garderoby. Istnieje jednak grupa, która bez biustonosza nie wyobraża sobie życia, do tego stopnia, że nawet w nim śpi. Jak noszenie lub nie wpływa na kobiece piersi i ich zdrowie?

Biustonosz to nieodzowna cześć kobiecej garderoby i przychodzi taki moment, że trzeba go założyć. Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie piersi i odciążenie kręgosłupa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biustu o dużym i bardzo dużym rozmiarze. Prawidłowo dobrany stanik wspomoże w prawidłowej postawie, zapobiegnie zwisaniu piersi, a jednocześnie sprawi, że będą one zebrane i podniesione. Nie bez znaczenia w tym przypadku są także zalety estetyczne. Stanikiem można optycznie powiększyć lub wyeksponować zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. Nie każda kobieta czuje się jednak komfortowo i woli chodzić bez stanika. Jakie są za i przeciw noszenia biustonosza?

Lepiej nie nosić niż nosić źle dobrany

Biustonosz przede wszystkim powinien być dobrze dobrany, bo tylko wtedy spełnia swoje zadanie. Wiele kobiet rezygnuje ze stanika, ponieważ odczuwa dyskomfort w postaci ucisku, bólu czy uwierających fiszbin. Bardzo często winny jest nie sam biustonosz, ale jego źle dobrany rozmiar. Zbyt ciasny model może wpływać na krążenie krwi, sprzyja bólom pleców i garbieniu się. Dlatego w takim przypadku lepiej już zupełnie zrezygnować ze stanika niż nosić za mały lub za duży. Nie wiesz, jak sprawdzić czy Twój biustonosz jest w odpowiednim rozmiarze? Przeczytaj nasz artykuł na blogu.

 KIEDY STANIK JEST ZA DUŻY A KIEDY ZA MAŁY

2022-03-26_Baner%20pe%C5%82na%20szeroko%C5%9B%C4%87_Blog_Stanik-1.png

Z czego powinien być dobry biustonosz?

Oprócz złego rozmiaru lub fasonu problemem wpływającym na komfort noszenia stanika może być materiał, z jakiego został on wykonany. Słabej jakości tkanina, nieprzepuszczająca powietrza to najszybsza droga do odparzenia, zaczerwienienia i rozwoju grzybicy. Dlatego tak ważne jest wybieranie bielizny wykonanej ze sprawdzonych materiałów z certyfikatem Oeko-Tex STANDARD 100®.

2022-03-26_Baner pełna szerokość_Blog_Stanik-2.png

Noszenie stanika a rozmiar biustu

Rolą biustonosza jest ustabilizowanie i podtrzymanie piersi oraz odciążenie kręgosłupa, co najbardziej odczuwają właścicielki dużych i bardzo dużych biustów. Codzienne funkcjonowanie ze znacznym rozmiarem piersi bez stanika na dłuższą metę jest uciążliwe. Zwykle na chodzenie bez biustonosza decydują się kobiety o drobniejszym biuście, bo jego brak nie przeszkadza im tak bardzo.

Jędrność piersi a stanik

Przyjęło się, że chodzenie bez stanika wpływa na jędrność piersi, ale okazuje się, że to nie końca prawda. Największe znaczenie dla kondycji biustu mają geny i wiek. W wyniku procesu starzenia się nasza skóra traci elastyczność i zaczyna wiotczeć. Możemy wspierać ją ćwiczeniami oraz pielęgnacją czy nosić dobrze dobrane staniki, ale sam proces nie jest w 100% zależny od nas.

Biustonosz na noc – czy to zdrowe?

Panie o większym biuście często zakładają stanik na noc. Nie ma udowodnionych korzyści dla zdrowia, ale warto podejść do tego tematu indywidualnie. Biustonosz może uciskać biust, powoduje dyskomfort, odparzenia i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w miejscach, gdzie skóra się spocona.  Z drugiej strony przy dużym biuście podczas snu bez stanika może dojść do jego przygniatania, co także jest niebezpieczne. Dlatego warto w tym przypadku kierować się swoim komfortem i potrzebami, a w przypadku spania w biustonoszu mieć w tym celu oddzielny model, wykonany z przewiewnej bawełny, bez fiszbin i często go zmienić oraz prać.

Kiedy lepiej nie rezygnować z biustonosza?

Każda z kobiet sama decyduje o tym, czy nosić lub nie biustonosz, ale są sytuacje, w których lepiej z niego nie rezygnować. Przede wszystkim chodzi o duże i bardzo duże piersi, potrzebujące podtrzymania, a jednocześnie dociążenia kręgosłupa. Jeśli w staniku jest Ci nie wygodnie spróbuj przetestować ten o miękkich miseczkach i z delikatnego materiału.

Inną sytuacją są aktywności sportowe podczas których biust narażony jest na gwałtowne ruchy. Przy najbardziej dynamicznych sportach więzadła wieszadłowe sutka bez dobrego zabezpieczenia mogą ulec nawet zerwaniu. dlatego jeśli na co dzień rezygnujesz z noszenia biustonosza na fitnessie lub joggingu załóż wygodny sportowy stanik, aby uniknąć bólu, a nawet kontuzji.

Z biustonosza lepiej nie rezygnować także podczas karmienia, kiedy podtrzymanie ich i zminimalizowanie bólu jest bardzo istotne dla komfortu. Stanik w razie potrzeby podtrzyma wkładki laktacyjne.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane w temacie pytanie, bo noszenie biustonosza jest indywidualna kwestią i zależy od wielu czynników: rozmiaru piersi, wygodny, pory roku czy dnia. Najważniejsze to kierować się swoimi potrzebami i komfortem. Jeśli masz większy biust i czujesz się niekomfortowo bez stanika – wybierz taki, który odciąży Twoje plecy i efektownie wyeksponuje piersi. Ale jeśli brak stanika Ci nie przeszkadza to po prostu z niego zrezygnuj. To samo dotyczy kobiet z drobnym biustem.

2022-03-26_Baner pełna szerokość_Blog_Stanik-3.png

KLIKNIJ I ZOBACZ NAJNOWSZĄ KOLEKCJĘ