Biustonosz możesz założyć na kilka sposobów, lecz niestety nie każdy jest poprawny. Nawyk dobrego zakładania biustonosza wpływa na kondycję naszej bielizny, komfort noszenia oraz pomaga w znalezieniu idealnie dopasowanego stanika.

Dlaczego ważne jest poprawne zakładanie biustonosza?

Poprawne zakładanie biustonosza jest ważne już podczas przymierzania go w sklepie. Przy nieodpowiednim założeniu możesz mieć złudzenie, że biustonosz dobrze leży, lecz dopiero po pewnym czasie okaże się że Twój stanik jest źle dobrany.

Pamiętaj, że stanika podczas przymierzania nie należy nałożyć na piersi, a włożyć piersi do stanika. Ta różnica ma duże znaczenie. Stanik składa się z wielu elementów, które muszą idealnie dopasowywać się do ciała. Dzięki temu stanik zdecydowanie dłużej nam posłuży, a jego noszenie będzie komfortowe.

Jak poprawnie założyć stanik?

Być może zaskoczymy Cię, że przy zakładaniu biustonosza to nie haftkę zapina się w pierwszej kolejności. W pierwszym kroku zarzuć ramiączka na ramiona. Następnie lekko pochyl się do przodu i chwytając fiszbiny od spodu umieść je u podstawy biustu tak, aby piersi znalazły się w miseczkach. Wtedy zapnij stanik z tyłu na pierwszą, najluźniejszą haftkę. Wyprostuj się i upewnij, że fiszbiny są na swoim miejscu, czyli centralnie pod piersiami. Od razu sprawdź też, czy fiszbiny są dobrze dopasowane. Ważne jest, aby okalały całe piersi i nie wbijały się w nie – ani przy mostku, ani w okolicach pachy.

Następnie ułóż piersi w miseczkach. W tym celu chwyć lewą ręką za zewnętrzną końcówkę fiszbiny pod lewą piersią, prawą dłoń włóż od góry do lewej miseczki i zdecydowanym ruchem wygarnij pierś spod pachy do miseczki. Tę samą czynność powtórz z drugą miseczką. Potem bardzo delikatnie poruszaj stanikiem na boki, dzięki czemu biust idealnie ułoży się w miseczkach. Twoje piersi są już w bezpiecznym miejscu.

Żeby stanik idealnie leżał, sprawdź ramiączka. Powinny być delikatnie napięte, ale nie mogą uciskać. Natomiast jeżeli zsuwają się w ramion, to znaczy, że są za luźne. Jeżeli ramiączka są zbyt ciasne lub za luźne, to wyreguluj je. Spróbuj zsunąć ramiączka z ramion i je popraw. Jeżeli to się nie uda, to zdejmij stanik i wyreguluj ramiączka.

Ciekawostka: Nie należy zapinać stanika z przodu i potem go okręcać. Przez taką praktykę obwód szybciej się rozciągnie, a miseczki i fiszbiny mogą się odkształcić. Zapinanie stanika na plecach jest dla Ciebie problematyczne? Spróbuj zapiąć go z boku i delikatnie przesuń na właściwe miejsce.

jak poprawnie założyć stanik

Stanik już na swoim miejscu. Sprawdź, czy jest idealnie dopasowany.

Przed oceną, czy biustonosz jest dobrze dopasowany, wyprostuj się. Tylko w naturalnej pozycji możesz poprawnie ocenić dopasowanie stanika. Zwróć uwagę na obwód. Powinien leżeć poziomo na linii biustu. Jeżeli zauważysz, że podnosi się z tyłu, to oznacza, że obwód jest za luźny. Natomiast jeżeli nie czujesz się w nim dobrze - biustonosz uciska czy trudno Ci w nim oddychać, oznacza, że obwód jest za ciasny.

Więcej o idealnym dopasowaniu obwodu dowiesz się z tekstu: „Obwód – wszystko, co musisz o nim wiedzieć”.

Ciekawostka: Bardzo ważne jest, aby podczas zakładania biustonosza zapiąć go na pierwszą haftkę. Naturalne jest, że po jakimś czasie obwód delikatnie się rozciągnie. Wtedy możesz zapinać stanik na kolejny rząd haczyków, a biustonosz dalej będzie idealnie dopasowany.

poprawnie nałożony stanik

Sprawdź również miseczki. Jeżeli miseczki nie przylegają idealnie do ciała i widać w nich pustą przestrzeń, a górna krawędź odstaje od piersi, to ewidentnie są one za duże. Natomiast jeżeli biust jest ściśnięty, „wylewa się” ze stanika, a górna krawędź przecina piersi, to oznacza, że powinnaś przymierzyć większy stanik. Zwróć również uwagę na mostek – ważne jest, aby gładko przylegał do klatki piersiowej. Sprawdź także fiszbiny – powinny okalać całą pierś, nie wbijać się w nią i celować w środek pachy. 

Więcej o idealnym dopasowaniu biustonosza dowiesz się z tekstu „Podpowiadamy – kiedy stanik jest za mały, a kiedy za duży”?

Poprawne założenie stanika ma duże znaczenie. Niedbałe i szybkie założenie biustonosza w przymierzalni może wpłynąć na złą ocenę rozmiaru stanika, jak również na późniejszy komfort użytkowania. Warto wyrobić w sobie nawyk poprawnego zakładania biustonosza, co pomoże Ci uniknąć wyboru złego rozmiaru, ciągłego poprawiania bielizny na sobie, a także sprawi, że stanik będzie długo Ci służył.