Biust kobiety zmienia się przez całe życie – zaczynając od okresu dojrzewania, poprzez wahania wagi, ciążę i karmienie piersią, aż po naturalną z wiekiem utratę elastyczności. Na jędrność piersi wpływ ma także dieta, antykoncepcja oraz stres, dlatego tak ważne jest zadbanie o swoje ciało kompleksowo. Jak zadbać o biust, aby jak najdłużej był jędrny i sprężysty?

Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej i tkanki tłuszczowej oraz pokryte „naturalnym biustonoszem” w postaci skóry. Bardzo ważne jest, aby zadbać o nią poprzez odpowiednią pielęgnację. Powinna być ona systematyczna i przede wszystkim wykonywana zapobiegawczo i profilaktycznie, zanim piersi zaczną tracić naturalną jędrność. Dzięki temu skóra na piersiach pomimo działania czynników zewnętrznych oraz starzenie się będzie dłużej napięta i odżywiona. Jak utrzymać jędrność piersi?

Zbilansowana dieta dla jędrności biustu

Jednym z czynników wpływających na jędrność piersi są wahania wagi, dlatego istotne jest, aby odżywiać się zdrowo, w sposób zbilansowany i unikać gwałtownego zwiększenia lub zmniejszenia wagi. Jeśli konieczna jest dieta warto skorzystać z pomocy specjalisty, który nas przed nią przeprowadzi. Co warto jeść? Przede wszystkim stawiamy na warzywa, pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze, ryby, owoce oraz zdrowe oleje. Ponadto nie zapominajmy o piciu min. 2 l wody każdego dnia.

Wyjątkiem w wahaniach wagi jest oczywiście ciąża, podczas której w naturalny sposób kobieta zwiększa masę ciała. Warto jednak pamiętać, że w tym wyjątkowym czasie szczególnie należy zadbać o zdrowy jadłospis dla zdrowia i kondycji swojej oraz dziecka, aby te dodatkowe kilogramy nabywać stopniowo i niegwałtownie.

 

Ćwiczenia na jędrność piersi

Dodatkowym wsparciem zbilansowanej diety będą ćwiczenia wpływające na jędrność piersi. Ich głównym celem jest wzmocnienie mięśni okalających biust, dzięki czemu będzie on bardziej napięty. Bardzo dobrze w tym celu sprawdzają się ćwiczenia na jędrność biustu z hantlami lub butelkami z wodą.

Jak je wykonywać? W pozycji siedzącej lub leżące wykonywać tzw. rozpiętki, czyli rozkładać i składać ręce z obciążeniem, przenosić hantle nad głową, czy robić damskie pompki. Co istotne, pamiętaj, aby podczas ćwiczeń zakładać odpowiednio dobrany i dopasowany biustonosz do ćwiczeń. Jeśli chcesz więcej wiedzieć o ćwiczeniach na jędrność biustu zajarzyć do tego wpisu.

Odpowiednio dobrany biustonosz

Istotny wpływ na jędrność piersi ma noszony na co dzień biustonosz, który przede wszystkim powinien być prawidłowo dobrany. Stanik sprawdzi się idealnie do podtrzymania i podkreślenia piersi. Jaki biustonosz dla mniej jędrnego biustu wybrać? W przypadku modeli na miseczki E+ doskonale sprawdzą się fasony, jak: A125 czy A143, natomiast w dla większego biustu na miseczki H+ dobrym wyborem będzie np. A922 lub A911. Bardzo ważne jest noszenie stanika idealnie dopasowanego do Twojego biustu. Konieczne będzie sprawdzenie właściwego rozmiaru i dobranie odpowiedniej bielizny. Możesz zrobić to samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej brafitterki.

                                    

Masaż piersi wpływa na ich wygląd

Masaż biustu to idealny sposób na poprawienie jego wyglądu. Przede wszystkim trzeba jednak wykonywać go regularnie i przez dłuższy czas, ale zdecydowanie warto poczekać na jego efekty. Istotne jest, aby włączyć masaż do codziennej pielęgnacji i pamiętać o tym, aby każdego dnia kolistymi ruchami wmasować w piersi żel, krem lub naturalny olejek.

Często pojawia się pytanie jak poprawić jędrność biustu po karmieniu. Masaż będzie tutaj jedną z najtrafniejszych porad, bo nie jest inwazyjny ani zbyt intensywny na delikatne i nadwyrężone piersi. Jednocześnie masując biust możesz wykonywać samobadanie piersi, o którym często w ferworze obowiązków zapominamy. Samobadanie biustu jest proste i bezbolesne – możesz wykonać je samodzielnie we własnym domu.

Pielęgnacja - zimna woda i peeling

Nie można zapomnieć, że dla dużych efektów liczą się małe, ale regularne działania. Dlatego warto wdrożyć wszystkie porady do codziennej pielęgnacji. Dzięki temu zawsze będziemy o nich pamiętać i szybko wejdą nam w nawyk. Dobrym sposobem na poprawę jędrności skóry w okolicach piersi jest polewanie ich strumieniem zimnej wody podczas prysznica oraz peeling. Pamiętaj, aby kosmetyk do złuszczania naskórka nie był gruboziarnisty, a jego nakładanie zbyt intensywne. Skóra na piersiach jest delikatniejsza niż na pozostałych częściach ciała, dlatego traktuj ją z troską i czułością.

Prosta postawa i spanie na plecach

Jak jeszcze można przywrócić jędrność piersiom? Staraj się utrzymywać swoją postawę prosto, nie garb się i dbaj o higienę siedzenia. Szczególnie dotyczy to osób, które większość dnia pozostają w pozycji siedzącej. Dla nich bardzo ważną wskazówką powinny być regularne ćwiczenia.Warto także zadbać o swoje piersi nocą. W jaki sposób? Unikając spania na brzuchu, a tym samym na biuście. Spanie w takiej pozycji prowadzi do powstawania zagnieceń oraz zmarszczek. Najlepszą pozycją dla piersi jest spanie na boku.