Rak piersi to jeden z najczęstszych typów nowotworów, na które chorują kobiety. Niestety, w Polsce wiąże się on również z wysoką śmiertelnością. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – samobadanie piersi oraz regularne kontrole w gabinecie lekarskim. Jak zbadać piersi w domowym zaciszu? Mamy dla Ciebie krótką instrukcję!

Jak wykonać samobadanie piersi?

Zanim przystąpisz do badania piersi, stań przed lustrem i poobserwuj swoje ciało. Zrób to zarówno w pozycji z opuszczonymi ramionami, jak i uniesionymi. Czy coś wzbudziło Twój niepokój, czy pojawiła się jakaś zmiana na piersiach? Zwróć uwagę na wielkość piersi, ich ewentualną asymetrię, kolor i stan skóry na biuście, wygląd brodawek. Pamiętaj, że wyciek płynu z brodawek, kłucie w piersi, uczucie ciągnięcia w nich czy też zmiana wyglądu brodawki lub skóry piersi jest sygnałem do pilnej konsultacji lekarskiej.

Samobadanie piersi możesz wykonać w pozycji stojącej lub leżącej, jak wolisz. Możesz także przeprowadzić badanie dwa razy – w każdej z wymienionych pozycji. Unieś lewą rękę, a prawą ręką przeprowadź badanie. Zacznij od pachy – przesuwaj dłonią w kierunku góra-dół oraz z boku do środka. Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone, czy nie pojawiła się  żadna niepokojąca zmiana.

                          

Teraz czas na badanie piersi. Delikatnie naciskaj na nią dłonią, wykonując ruchy w kierunku góra-dół, następnie zataczając na niej kółka. Od największego do coraz mniejszego, kończąc na brodawce. Ostatnim etapem badania jest kontrola brodawki – ściśnij ją i sprawdź, czy nie wydobywa się z niej płyn. W taki sam sposób zbadaj prawą pachę oraz pierś.

                         

Badanie piersi kilka ważnych zasad

Badanie piersi wykonuj regularnie, na przykład każdego 10. dnia miesiąca. Jeśli nadal miesiączkujesz, samobadanie piersi wykonuj między 5 a 10 dniem cyklu. Regularność jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, możesz szybko zareagować na ewentualne zmiany w piersiach. Po drugie, uczysz się swojego ciała, dzięki czemu łatwiej rozpoznasz wszelkie zmiany.

Nie zapominaj także o badaniach lekarskich. USG piersi wykonuj raz na dwa lata, jeśli jesteś po 30. roku życia – co roku. Pamiętaj, że badanie wykonuje się także u kobiet w ciąży i karmiących piersią, jest w pełni bezpieczne. W przypadku kobiet ok. 40. roku życia zalecana jest przede wszystkim mammografia. Wykonuj ją raz na dwa lata, a po 50. urodzinach co roku. Czasami, w celu lepszej diagnostyki, lekarz może zlecić wykonanie obu badań lub zalecić częstsze wykonywanie badań kontrolnych.

Częstsze badania kontrolne są wykonywane w przypadku m.in. kobiet będących w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki tej choroby, możesz także zdecydować się na badania genetyczne. Z pewnością słyszałaś o gwiazdach z pierwszych stron gazet, u których wykryto mutację genów (BRCA 1 i 2) i które zdecydowały się na profilaktyczną mastektomię (m.in. Angelina Jolie), aby ubiec chorobę. Choć to decyzja trudna, coraz więcej kobiet ją podejmuje, jeśli wyniki badań genetycznych i diagnoza lekarska potwierdzają duże ryzyko zachorowania.

Październik to miesiąc szczególny, w którym na pierwszy plan wysuwa się uświadamianie kobiet na temat roli profilaktyki i samobadania piersi w wykrywaniu i leczeniu nowotworów. To także czas, kiedy warto odłożyć na bok wszelkie sprawy i pomyśleć o SOBIE. Umów się na cytologię, USG piersi/mammografie.

Dla siebie, dla swoich bliskich. Życzymy Ci dużo zdrowia i zachęcamy do regularnych badań! 

          

Udostępnij ten wpis