Wśród kobiet panuje powszechne przekonanie, że miseczka A zawsze jest mniejsza od B, B od C, C od D i tak dalej. Na pierwszy rzut oka takie rozumowanie wydaje się w pełni uzasadnione i logiczne. A jak jest naprawdę? Ta informacja może Cię zaskoczyć!

Olette morski A143, biustonosz miękki

Dlaczego biustonosz w rozmiarze A... nie istnieje?

Zdarza się, że klientka, prosząc o pomoc w doborze stanika, mówi, że ma biust w rozmiarze A i oczekuje, że ta informacja wystarczy, żeby brafitterka zaproponowała jej idealny stanik.

Niestety sama litera to za mało! Mając wyłącznie tę informację, nie jesteśmy w stanie znaleźć dla Ciebie odpowiedniego biustonosza. Nie wiemy, czego potrzebujesz. Dlaczego? Wiemy tylko, ile mniej więcej wynosi u Ciebie różnica obwodów w biuście i pod biustem (dla rozmiaru A jest to około 12-14 centymetrów). Brakuje nam jednak drugiego elementu układanki. Dlatego każda profesjonalna brafitterka zapyta o obwód pod biustem oznaczony liczbą (np. 70, 75, 80). Dopiero kombinacja tych dwóch elementów pozwala precyzyjnie określić rozmiar stanika.

Aby ustalić rozmiar stanika, musisz zmierzyć obwód w biuście i pod biustem. Możesz to zrobić samodzielnie (potrzebujesz wyłącznie centymetra krawieckiego, który dostaniesz w każdej pasmanterii) lub umówić się na spotkanie z brafitterką.

Warto więc zapamiętać, że rozmiar miseczki nie jest uniwersalny. Dlatego można powiedzieć, że stanik w rozmiarze A, B czy C tak naprawdę nie istnieje, bo potrzebuje dookreślenia w postaci liczby.

Miseczka w staniku o rozmiarze 75A będzie miała inną głębokość niż miseczka w biustonoszu 80A. Sam fakt, że litera B występuje po literze A, nie oznacza automatycznie, że miseczka B jest większa. Przy doborze stanika ważna jest bowiem nie tylko wielkość piersi, ale także proporcje ciała.

Lara czarny A332, Olette morski A338, Lara czarny A142

Czym są rozmiary siostrzane?

Zdarzyło Ci się kiedyś przymierzyć stanik, w którym miseczki idealnie okalały piersi, ale w pasie czułaś nadmierny ucisk lub wręcz przeciwnie – zbyt duży luz? Sprawdź, czym są rozmiary siostrzane (ang. sisters sizes).

To biustonosze, które mają taką samą wielkość miseczki, ale inny obwód pod biustem.

Główna zasada w przypadku siostrzanych rozmiarów jest następująca:

Zwiększając obwód pod biustem, zmniejsz miseczkę o jeden rozmiar, a gdy zmniejszasz obwód pod piersiami, zwiększ miseczkę o jeden rozmiar.

Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

Przykład I

Jeśli stanik w rozmiarze 70A jest dobry w biuście, ale zbyt luźny w obwodzie, przymierz biustonosz w rozmiarze 65B.

Przykład II

Jeżeli biustonosz w rozmiarze 70B ma idealną miseczkę, ale jest za ciasny pod biustem, sięgnij po stanik w rozmiarze 75A.

Więcej informacji znajdziesz na poniższej grafice:

tabela rozmiarów siostrzanych

Podsumowanie

Aby dobrać rozmiar stanika, trzeba wziąć pod uwagę dwa parametry: obwód w biuście i pod biustem. Sama litera to za mało, żeby określić rozmiar biustonosza. W przypadku wątpliwości dotyczących jednego z parametrów warto zerknąć do tabeli rozmiarów siostrzanych. To narzędzie, z którego korzystają profesjonalne brafitterki. Jeśli jednak zarówno miseczka, jak i obwód są źle dopasowane, konieczne będzie dokonanie obu pomiarów – w biuście i pod biustem. Pamiętaj też, że na to, jak leży biustonosz, może wpływać także jego fason (np. plunge czy bralette).

symbol samanta