Zapraszamy Was na nowy cykl tekstów, w którym będziemy poruszać okołokobiece tematy edukacyjne. Jesteśmy przekonani, że każda kobieta wyciągnie z nich coś wartościowego dla siebie. Porozmawiamy dzisiaj z dr Katarzyną Zaporowską, która od lat pracuje jako ginekolog-położnik.

Pani Doktor, zazwyczaj postanowienia noworoczne skupiają się wokół zdrowego odżywiania czy wypracowania w sobie nawyku do regularnych ćwiczeń fizycznych. A co sądzi Pani o zachęcaniu kobiet, aby w ramach postanowień noworocznych zadbały o regularne, coroczne badania?

Postanowienia noworoczne mają to do siebie, że bardzo szybko się o nich zapomina. Każdy dzień jest dobry, aby zacząć dbać o siebie. Osobiście należę do osób, które lubią mieć wszystko zaplanowane i dlatego też zachęcam wszystkich do prowadzenia kalendarza badań.

Ginekolog jest zazwyczaj lekarzem pierwszego kontaktu dla kobiet. Czy w takim razie pomogłaby nam Pani ustalić taki kalendarz badań?

Zdrowie kobiet dotyczy wielu stref i żadnej z nich nie powinnyśmy zaniedbywać. Z racji tego, że jestem ginekologiem-położnikiem, proponuję moim pacjentkom raz w roku wykonać badanie cytologii szyjki macicy. Przy okazji tego badania koniecznie jest wykonanie USG dopochwowego, badania ginekologicznego oraz badanie palpacyjnego piersi. Po 25 roku życia zalecam wykonanie raz do roku USG piersi, a po 45 roku życia, raz na 2 lata, mammografię. Należy pamiętać również o podstawowych badaniach, takich jak morfologia krwi, poziom cukru, żelaza, witaminy D, a także pełnego profilu hormonów tarczycy.

 

Czy te badania są bezpłatne? Na które badania może skierować lekarz rodzinny?

Na większość badań można uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza ginekologa.

Wspominała Pani, że mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Na czym polega to badanie?

Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Dzięki temu uzyskany zostaje obraz, na podstawie którego możliwe jest wykrycie już we wczesnym stadium tzw. zmian bezobjawowych, niewyczuwalnych palpacyjnie.

 

Czym różni się mammografia od USG?

Oba badania pozwalają na wykrycie podejrzanych zmian w piersiach. Jednak każde w nieco inny sposób ukazuje tkanki, z których zbudowana jest pierś. Różnią się tym, że podczas wykonywania USG wykorzystuje się fale utradźwiękowe, a w czasie mammografii promieniowanie rentgenowskie. Wyznacznikiem, na które badanie skierować pacjentkę jest wiek. Młodym kobietom, których piersi składają się w większości z tkanki gruczołowej zazwyczaj wystarczy USG. Jednak z wiekiem rozrasta się tkanka tłuszczowa i wtedy obraz piersi lepiej ukazuje badanie mammograficzne. Warto też dodać, że kobiety od 50 do 69 roku życia obowiązuje „Program profilaktyki raka piersi”, dzięki któremu mammografia jest bezpłatna.

 

Ale najważniejsze jest tzw. Samobadanie…

Tak, samobadanie stanowi pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce raka piersi. Należy je wykonywać raz w miesiącu, zaraz po miesiączce. Jest ono bardzo łatwe - filmiki jak je wykonać można znaleźć w Internecie. Bardzo jest ważne, aby badać się regularnie. Każda z nas powinna dobrze poznać budowę swoich piersi by z łatwością wyczuć najmniejsze zmiany w ich strukturze. A wczesne wykrycie zmiany to duża nadzieja na całkowite wyleczenie.

ZOBACZ JAK WYKONAĆ SAMOBADANIE PIERSI

 

Została nam do omówienia jeszcze cytologia. Od jakiego wieku należy wykonywać to badanie?

Badanie cytologiczne wykonujemy raz w roku począwszy od momentu rozpoczęcia współżycia lub od 21-go roku życia. Często podpowiadam moim pacjentkom, żeby zapisywały się na cytologię w miesiącu swoich urodzin. Dzięki temu nie zapomną o regularnym badaniu. A prawidłowy wynik to świetny podarunek urodzinowy.

 

Zgadzam się, zdrowie do najlepszy prezent! Czego życzy Pani kobietom w nowym roku?

Tego, czego życzę sobie. Dużo (s)pokoju w każdej strefie życia. Wtedy łatwiej zadbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Życzę radości – tych małych, jak i tych dużych. A także rozwoju osobistego.