Zauważyłaś, że Twój ulubiony stanik nie leży już tak jak wcześniej i mimo że zapinasz go na ostatnią haftkę, wciąż jest zbyt luźny? Zanim wyruszysz na poszukiwanie nowego biustonosza, sprawdź, czy da się go zmniejszyć. Oto 3 sprawdzone sposoby. Niektóre z nich możesz wykorzystać, nawet jeśli nie masz zdolności krawieckich!

Biustonosz usztywniany, Layla czarny A332

Kiedy można zmniejszyć obwód stanika, a kiedy zużyty biustonosz nadaje się tylko do wyrzucenia?

Na wstępie chcemy podkreślić, że noszenie źle dobranego stanika nigdy nie jest dobrym pomysłem, niezależnie od tego, czy biustonosz jest zbyt mały, czy za duży. W obu przypadkach ucierpi nie tylko Twoje samopoczucie (źle dobrany stanik jest bardzo niekomfortowy), ale przede wszystkim Twoje zdrowie. Efektem noszenia niewłaściwie dobranego stanika może być ból pleców, a nawet trwałe zniekształcenie piersi.

Biustonosz, który jest zbyt luźny pod piersiami, nie zapewni Ci tak mocnego podtrzymania, jak powinien. A warto wiedzieć, że za utrzymanie piersi na odpowiedniej wysokości jest odpowiedzialny przede wszystkim pas pod biustem (a nie ramiączka!).

Jak to się dzieje, że stanik, który kiedyś był dobry, nagle zaczyna odstawać? Główną przyczyną jest spadek masy ciała. To naturalne, że zmieniamy wówczas większość garderoby (zwłaszcza gdy tracimy sporo kilogramów). Może się okazać, że konieczne będzie pożegnanie się także z dotychczas noszonym biustonoszem.

Jeśli stanik odstaje zarówno w piersiach, jak i pod biustem, niestety czas powiedzieć mu „żegnaj”. Jeżeli jednak biustonosz wymaga jedynie korekty w pasie, możesz wypróbować jeden z naszych sposobów, żeby zachować ulubiony stanik.

Biustonosz miękki, Adelina rubinowy A922, Adelina rubinowy A143

Jak zmniejszyć obwód stanika? Praktyczne porady

Kup zmniejszacz obwodu stanika

Czy wiesz, że istnieją specjalne akcesoria, dzięki którym możesz dopasować stanik do swoich potrzeb? Jednym z nich jest zmniejszacz obwodu. Zazwyczaj występuje w wersji dwu- lub trzyrzędowej. Jest łatwy w użyciu i nie wymaga ingerencji krawieckiej. Dzięki niemu szybko wyregulujesz obwód stanika. Ten sprytny gadżet zamówisz w internecie lub kupisz w pasmanterii. Zmniejszacze są dostępne w różnych kolorach – dzięki temu z łatwością dopasujesz go do swojego stanika w taki sposób, żeby nie odróżniał się od bielizny.

Zmniejsz stanik na maszynie do szycia

Masz w domu maszynę do szycia, smykałkę do przerabiania odzieży i wolne popołudnie? Możesz „uratować” ulubiony stanik, skracając pas obwodu. Będziesz potrzebować:

 • maszyny do szycia,
 • nożyczek krawieckich,
 • miarki krawieckiej,
 • rozpruwacza do szwów (znanego także pod takimi nazwami jak psujka lub przecinak) – to jedno z podstawowych akcesoriów krawieckich, które bez problemu znajdziesz w internecie.

Jak zmniejszyć obwód biustonosza za pomocą maszyny?

 1. Wypruj haftki i gumy ramiączkowe z obu stron stanika za pomocą rozpruwacza do szwów.
 2. Określ, o ile chcesz skrócić pas obwodu.
 3. Pamiętaj, że musisz przesunąć także ramiączka! Zmierz odległość od zapięcia do ramiączka i najlepiej zapisz tę cyfrę na karteczce, żeby nie zapomnieć o niej w ferworze pracy.
 4. Za pomocą nożyczek krawieckich skróć pas o tyle centymetrów, ile potrzebujesz.
 5. Włóż końcówkę do zapięcia – jeśli to konieczne, zrób „zakładkę”.
 6. Uruchom maszynę do szycia i przyszyj odprute elementy.
 7. Przenieś umocowanie ramiączek, przyszywając gumki w dwóch miejscach – na dole i u góry. Pamiętaj o zachowaniu pierwotnych odległości od zapięcia do ramiączek.

Cała „operacja” nie powinna Ci zająć więcej niż 30 minut.

Biustonosz miękki, Charlotte beżowy A144, haftka

Zanieś stanik do krawcowej

Jeżeli nie masz dostępu do maszyny do szycia lub brakuje Ci doświadczenia krawieckiego, umożliwiającego samodzielne zmniejszenie obwodu stanika, możesz zanieść biustonosz do krawcowej.

Jak pielęgnować stanik, żeby się nie poszerzał?

Poszerzenie obwodu stanika może być także efektem prania w niewłaściwej temperaturze. Dlatego przed pierwszym założeniem biustonosza, warto przyjrzeć się informacjom na metce dotyczącym pielęgnacji. Wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na materiał, zwłaszcza jeśli jest słabej jakości.

Jeśli chcesz, żeby ulubiony stanik posłużył Ci przez dłuższy czas, dbaj o niego!

Symbol Samanta Lingerie