Rozstępy na piersiach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?
Rozstępy to czerwone, bladoróżowe lub białe pręgi, które pojawiają się, gdy pękają włókna kolagenowe i elastynowe. Wielu kobietom odbierają pewność siebie, stanowią bowiem powszechny problem. Do powstawania rozstępów na piersiach najczęściej dochodzi podczas karmienia piersią i w ciąży. Przyczyną jest szybki przyrost masy ciała. Jak możesz poprawić kondycję skóry?
Czym są rozstępy na piersiach?
Gwałtowna zmiana masy ciała wpływa negatywnie na strukturę skóry. Aktywność fibroblastów, czyli komórek wytwarzających kolagen (podstawowe białko strukturalne zewnętrznej powłoki ciała), nie jest w stanie nadążyć za zmianami wagi. W rezultacie pękają włókna kolagenowe i elastynowe.
Fioletowe rozstępy i czerwone łatwiej usunąć niż białe. Te ostatnie uległy bowiem utrwaleniu. Rozstępy na piersiach pojawiają się zazwyczaj w okresie intensywnego wzrostu, czyli podczas dojrzewania, ciąży, laktacji i przybierania na wadze. Wówczas komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu nie nadążają za zmianami, przez co tworzą się blizny.
Choć widoczność rozstępów wielu z nas odbiera pewność siebie, to nie zagraża zdrowiu. Wspomniane pręgi nie są bowiem chorobą, lecz defektem estetycznym. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak zapobiec rozstępom i sprawić, aby stały się mniej widoczne.
Jak wyglądają rozstępy na piersiach?
Rozstępy na piersiach to czerwone, fioletowe, bladoróżowe lub białe pręgi. Są to blizny, które pojawiają się na powierzchni skóry, gdy jej elastyczność ulega pogorszeniu. Świeże rozstępy zazwyczaj pozostają czerwone, a utrwalone białe.
Istnieje duża korelacja między zmianami hormonalnymi a rozstępami na piersiach. Blizny często pojawiają w okresie laktacji, ciąży i dojrzewania. Estrogen i gestagen pobudza komórki sutka do intensywnego wzrostu. W okresie karmienia piersią powiększone gruczoły mleczne odgrywają swoją rolę biologiczną, ale stan skóry nierzadko ulega pogorszeniu. Za powstawanie rozstępów odpowiada kortyzol, którego podwyższona ilość hamuje aktywność komórek wytwarzających kolagen (fibroblastów). W rezultacie skóra staje się słabsza i bardziej podatna na utratę jędrności.
Poznaj najczęstsze przyczyny rozstępów na piersiach
Masz rozstępy na piersiach i zastanawiasz się, z czego wynikają? Przyczyny są bardzo złożone. Zazwyczaj jednak blizny pojawiają się wskutek rozciągania skóry.
- Główną przyczyną powstawania rozstępów jest zmiana masy ciała. Gdy gwałtownie chudniemy lub tyjemy, fibroblasty nie potrafią nadążyć z syntezą kolagenu i elastyny. Wpływa to negatywnie na skórę na piersiach. Traci ona jędrność i pojawiają się blizny.
- Powstawaniu rozstępów sprzyjają też zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele m.in. w okresie karmienia piersią, ciąży i dojrzewania płciowego. Nierzadko sprawiają one, że przybieramy na wadze, a nasza sylwetka ulega zaokrągleniu.
- Na skórę piersi wpływają też indywidualne uwarunkowania genetyczne. Niektóre z nas odziedziczyły po rodzicach skłonność do rozstępów.
- Ponadto do powstawania rozstępów dochodzi znacznie częściej, gdy górne warstwy skóry nie są odpowiednio nawilżone i natłuszczone.
Z czego wynikają rozstępy na piersiach w ciąży?
W okresie ciąży na organizm kobiety silnie oddziałują hormony. Estrogeny i progesteron przygotowują ciało na przyjęcie potomstwa. Piersi gwałtownie się powiększają, co prowadzi do rozciągania skóry. Ponadto w czasie ciąży oddziałuje hormon stresu. Ryzyko pojawienia się rozstępów gwałtownie wzrasta, gdyż kortyzol osłabia aktywność fibroblastów.
Wrzecionowate pręgi nie muszą się pojawić, jeśli wdrożymy działania profilaktyczne. Możemy wykonać masaż całego ciała szorstką rękawicą. Dobre rezultaty przynoszą też kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy, gdyż ten wiąże wodę w naskórku. Szybkie przybieranie na wadze w ciąży sprzyja rozstępom na piersiach. Skuteczne sposoby obejmują też zbilansowaną dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu.
Rozstępy na piersiach w okresie dojrzewania
W okresie dojrzewania rozstępy stanowią często spotykaną przypadłość. Komórki, które odpowiadają za syntezę kolagenu, nie są w stanie nadążyć za zmianą masy ciała. Gwałtowny przyrost tkanki tłuszczowej tworzy mikrouszkodzenia.
Osoby w wieku dojrzewania, u których występuje czynnik genetyczny predysponujący do rozstępów, powinny pamiętać o regeneracji skóry. Delikatny masaż poprawia krążenie krwi. Warto wykonywać go przy użyciu kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego. W składzie specyfików na rozstępy często znajdują się też inne substancje nawilżające, w tym kwas mlekowy, związki krzemu, masło shea, olej ze słodkich migdałów i olej słonecznikowy.
Usuwanie rozstępów na piersiach – czy kosmetyki ujędrniające wystarczą?
W początkowej fazie, gdy rozstępy na piersiach są czerwone i bladoróżowe, a zatem świeże, pomocna może okazać się aktywność fizyczna, odpowiednio dobrana pielęgnacja i masaż ciała. Poprawia to koloryt skóry i pozwala pobudzić aktywność fibroblastów.
Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowej skóry, pamiętaj o zbilansowanej diecie i piciu odpowiednich ilości wody. W Twoim menu nie powinno zabraknąć świeżych owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa i nabiału.
Same kosmetyki ujędrniające nie pomogą, jeśli nie zadbasz o zdrowy styl życia, dietę, aktywność fizyczną i unikanie sytuacji, które prowadzą do większego wydzielania hormonu stresu. Podczas aplikacji balsamów przeciwko rozstępom kluczową rolę odgrywa automasaż piersi.
Czy istnieją domowe sposoby na rozstępy na piersiach?
Zastanawiasz się, jak uniknąć rozstępów? Przede wszystkim stosuj kosmetyki ujędrniające, łącz je z masażem. Zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Bardzo ważną rolę odgrywa też odpowiednio dobrana bielizna. Stanik, który podtrzymuje piersi, zapobiega ich deformacji, przy okazji odciąża kręgosłup, zapobiegając dolegliwościom bólowym z jego strony. Biustonosz powinien dobrze przylegać w obwodzie. Przy większych piersiach rekomendujemy szersze ramiączka, które także odciążą krzyż. Dobrze dobrany stanik skutecznie zapobiega rozciąganiu się skóry. Jego rozmiar ustalisz, mierząc obwód pod biustem oraz w jego najszerszej części. Następnie uzyskane wyniki wystarczy wprowadzić do kalkulatora rozmiarów. Oferujemy wysokiej jakości staniki na duży, średni i drobny biust. U nas każda kobieta znajdzie bieliznę skrojoną na miarę swoich potrzeb, w której poczuje się jak w drugiej skórze.
Jeśli rozstępy na piersiach już się pojawiły, rozważ:
- prysznic przy naprzemiennym użyciu ciepłej i zimnej wody,
- przykładanie do piersi świeżych plastrów ogórka, ziemniaka, cytryny i grejpfruta,
- kąpiele w soli morskiej lub uzdrowiskowej.
Pamiętaj, że pręgi na piersiach nie definiują Cię w żaden sposób i nie wpływają na Twoją atrakcyjność. Nie musisz się ich zatem pozbywać, chyba że czujesz taką potrzebę.
Rozstępy na piersiach - zabiegi medycyny estetycznej
Istnieją także zabiegi, które pozwalają zniwelować widoczność rozstępów na piersiach. Możesz rozważyć:
- laserowe usuwanie rozstępów,
- osocze bogatopłytkowe,
- mezoterapię,
- naświetlanie lampą LED,
- karboksyterapię.