Piersi gruczołowe a tłuszczowe – dlaczego powinnaś wiedzieć, jaki masz rodzaj piersi?
Piersi mogą mieć różny kształt, wielkość, a nawet charakteryzować się asymetrią. Pozostają pod ścisłym wpływem hormonów płciowych – estrogenów i gestagenów, które na nie oddziałują. Ich rozmiar i wrażliwość zmieniają się w trakcie cyklu menstruacyjnego, stosowania pigułek antykoncepcyjnych, ciąży, karmienia piersią i menopauzy. Czy wiesz, że istnieją 4 rodzaje piersi? Czym różnią sutki gruczołowe od tych z przewagą tkanki tłuszczowej?
Powiększone piersi – co wpływa na ich rozmiar?
Nasze piersi podlegają licznym zmianom. Zdarza się, że puchną wskutek zatrzymywania wody przed menstruacją lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Biust powiększa się wówczas w wyniku oddziaływania progesteronu lub jego pochodnych. Staje się obrzmiały, tkliwy i niezwykle wrażliwy na dotyk. Nie powinnyśmy jednak z tego powodu odczuwać niepokoju. Wspomniane zjawisko jest całkowicie normalne, choć niekiedy okazuje się uciążliwe i rodzi dyskomfort.
4 rodzaje piersi – dlaczego ich znajomość jest ważna?
Istnieją 4 rodzaje piersi. Charakteryzuje się je, biorąc pod uwagę proporcje między tkanką włóknistą, tłuszczową a gruczołową. Gęste piersi cechuje przewaga tkanki gruczołowej. Niestety, ciężko wykryć w nich niepokojące zmiany. Ponadto kobiety o budowie gruczołowej piersi, które w Europie stanowią blisko połowę populacji, są bardziej zagrożone chorobami piersi. Lekarz powinien wskazać każdej z nas, jaki ma typ biustu i wyjaśnić, które metody diagnostyczne uchodzą za rekomendowane w jej przypadku.
Piersi gruczołowe a tłuszczowe – co je różni?
Typ budowy piersi A charakteryzuje się zdecydowaną przewagą tkanki tłuszczowej. Przy B także obserwuje się jej dominację, przy czym widać również zarys tkanki gruczołowej. Przy C tkanka gruczołowa dominuje, ale tłuszczowa wciąż pozostaje dostrzegalna na badaniu obrazowym. Z kolei typ D to gęste piersi, które zostały utkane z tkanki gruczołowej.
Gęste piersi, znane też jako piersi gruczołowe, najczęściej występują u młodych kobiet poniżej 40. roku życia. Predysponuje do nich również szczupła budowa ciała. Lekarze podkreślają, że typ budowy piersi ma podłoże genetyczne i dziedziczymy go po swoich przodkach.
Piersi gruczołowe nie są gorsze od pozostałych typów, ale należy pamiętać o tym, że wymagają wykonywania częstszych badań profilaktycznych. Przy tym rodzaju piersi lekarze zazwyczaj zalecają nieco inne metody diagnostyczne niż przy przewadze tkanki tłuszczowej. Aby zrozumieć istotę tego zagadnienia, warto przyjrzeć się działaniu mammografii. Wspomniane badanie pokazuje tkankę tłuszczową jako ciemne punkty, a gruczołową jako jasne obszary. Ewentualne zmiany chorobowe także są jasne. Oznacza to, że trudno je zróżnicować na tle tkanki gruczołowej. Z tego względu specjaliści rekomendują, aby kobiety, które mają gęste piersi, co roku wykonywały USG piersi. Badanie ultrasonograficzne mogą uzupełnić o rezonans magnetyczny, który cechuje wysoka czułość.
http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/
Samobadanie piersi podstawą zdrowia sutków
Kobietom zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, które najlepiej wykonać tuż po okresie, gdy z piersi zostaje usunięty nadmiar wody i znika ich tkliwość. Każda zmiana wymaga konsultacji z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że większość nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Niestety, nawet one mogą powodować ból, dlatego czasem odsysa się torbiele i wycina gruczolakowłókniaki. Podnosi to komfort życia kobiety. Niekiedy pozostawia się je i regularnie monitoruje. W tym drugim przypadku trzeba zadbać o dobór odpowiedniej bielizny damskiej.
Biustonosz na wrażliwe piersi – jak wybrać odpowiedni?
Wygodny biustonosz stanowi podstawę, gdy nasze piersi bolą i wykazują zwiększoną wrażliwość na dotyk. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko przy torbielach, gruczolakowłókniakach i brodawczakach, ale także przy ciąży, laktacji, zapaleniu sutka, PMS i problemach z integracją sensoryczną. Piersi każdej z nas zasługują na to, aby je odpowiednio pielęgnować i zapewnić im oparcie w postaci komfortowego stanika. Postaw na biustonosz damski, który zachowuje się jak druga skóra.
Najlepsze biustonosze na wrażliwe piersi to te, których miseczki uszyto z oddychających materiałów. Wiele z nich dostosowuje się do kształtu piersi, przez co zapewnia najwyższy poziom komfortu. Taki stanik pozostaje praktycznie niewyczuwalny na ciele. Zwróć na niego uwagę, zwłaszcza gdy dotychczas skarżyłaś się na problem ze znalezieniem wygodnej bielizny.
Idealny stanik nie krępuje ruchów. Możesz w nim swobodnie unieść ręce, aby zdjąć z półki książkę, pracować przed ekranem komputera, a nawet podbiec na przystanek autobusowy. Jeśli czujesz, że jego konstrukcja Cię ogranicza, to znak, że nadszedł czas, aby skorzystać z profesjonalnych usług brafitterskich. Istnieją wygodne biustonosze, które zachowują się jak druga skóra. Nie wyczuwasz ich obecności w ciągu dnia, a zarazem doskonale podtrzymują piersi, odciążając Twój kręgosłup.
Dobrze dobrany biustonosz to ten, który ma regulowane zapięcie i ramiączka. Każda z nas może pochwalić się inną budową anatomiczną. Oznacza to, że ten sam rozmiar stanika trzeba dopasować do indywidualnego rozstawu i szerokości ramion.
Rozmiar stanika – od niego zależy zdrowie piersi i Twój komfort
Nie tylko biustonosz na nadwrażliwe piersi, ale również na każde inne powinien mieć właściwy rozmiar. Inaczej będzie uciskał naczynia limfatyczne, które odprowadzają chłonkę wraz z białkami osocza i limfocytami. Może też powodować bolesne otarcia, odparzenia i pieczenie skóry. Zbyt ciasny obwód czy za mała miseczka rodzi ogromny dyskomfort. Pamiętaj, że Twoje ciało nieustannie się zmienia. Oznacza to, że Twój rozmiar stanika także fluktuuje i należy go na bieżąco śledzić. Czasem konieczna okazuje się wymiana całej szuflady z bielizną. Inwestujesz jednak w swój komfort i zdrowie. Postaw na staniki polskiej marki Samanta, która słynie z dbałości o detale, starannego wykonania i troski o wygodę swoich klientek.