Dlaczego piersi bolą przed okresem? To pytanie, które często zadają sobie zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Ból piersi to powszechna dolegliwość, która często budzi niepokój. W większości przypadków źródłem dyskomfortu są naturalne procesy zachodzące w organizmie. Jaki jest związek między owulacją a bólem piersi? Podpowiadamy, co zrobić, żeby zmniejszyć dyskomfort.

Biustonosz usztywniany, Zora biały A332

Co się dzieje w organizmie w trakcie owulacji? Przyczyny bólu piersi

Owulacja to część cyklu menstruacyjnego. Podczas jajeczkowania z jajnika uwalniana jest komórka jajowa (oocyt). To właśnie wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Owulacja zazwyczaj występuje w połowie cyklu menstruacyjnego, czyli średnio 14 dni przed kolejnym krwawieniem. Warto jednak pamiętać, że czas ten może się różnić w zależności od długości cyklu menstruacyjnego.

Ból piersi podczas owulacji nazywamy mastalgią cykliczną. Spowodowany jest cyklicznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Podczas owulacji dochodzi do wzrostu poziomu estrogenu, który zaczyna spadać dopiero między 21. a 28. dniem cyklu. Zmiany hormonalne mogą wpływać nie tylko na samopoczucie, ale także ból w piersiach. Dyskomfort pojawia się zazwyczaj w obu piersiach jednocześnie. Ból może być silny, rwący czy kłujący, a nawet promieniujący do pleców czy barków. Panie często skarżą się także na bolące sutki. To jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez kobiety zmagające się z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. U niektórych pań dyskomfort utrzymuje się aż do ostatniego dnia cyklu, czyli dnia poprzedzającego następne krwawienie. [A1]

Biustonosze miękkie, biustonosze usztywniane

Czy ból piersi przed okresem to powód do niepokoju?

Ból, delikatne obrzmienie i tkliwość piersi w czasie owulacji zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą im takie objawy jak:

  • gorączka,
  • zaczerwienienie skóry,
  • ocieplenie piersi,
  • zmiany w piersiach (wyczuwalny guzek),
  • owrzodzenie lub wydzielina z brodawki sutkowej,
  • zmiana kształtu piersi,

to znak, że konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.

  • W ramach profilaktyki raka piersi pamiętaj o regularnym samobadaniu piersi, USG (raz w roku), a po 40. roku życia – mammografii.

Monitorowanie cyklu menstruacyjnego za pomocą tradycyjnego kalendarza lub aplikacji mobilnej może pomóc w rozpoznaniu mastalgii niecyklicznej, niezwiązanej z owulacją. W tym przypadku dolegliwości bólowe mają charakter wieloczynnikowy. Ból jednej piersi przed okresem, a także bolące piersi po okresie mogą być związane m.in. z noszeniem zbyt ciasnego stanika, urazem piersi, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub innych leków hormonalnych, obecnością w piersiach torbieli czy gruczolakowłókniaków, a nawet depresją czy zaburzeniami lękowymi. Mastalgia niecykliczna może dotyczyć także kobiet po menopauzie.[A2]

Biustonosz miękki Perla różany A143

Jak radzić sobie z bólem piersi podczas owulacji?

1. Noś dobrze dobrany stanik

Źle dobrany biustonosz może potęgować ból piersi związany z owulacją. Stanik nie powinien być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Jeśli w połowie cyklu Twoje piersi zauważalnie zmieniają rozmiar i stanik, który nosisz na co dzień wydaje się zbyt ciasny, warto mieć w szafie biustonosz w większym rozmiarze lub w innym fasonie, który zapewni większy komfort. Jeśli w trakcie owulacji czujesz, że Twoje piersi są tkliwe i nabrzmiałe, zrezygnuj ze staników push-up i fasonów, które mocno zbierają piersi do środka. Postaw na modele typu soft lub z delikatnym usztywnieniem w postaci pianki, które zabezpieczą brodawki sutkowe przed otarciami. Jeśli masz obfity biust, nie rezygnuj z fiszbin – w dobrze dobranym staniku nie powinny powodować ucisku czy dyskomfortu.

Noszenie odpowiednio dobranego biustonosza, który zapewnia biustowi odpowiednie wsparcie, może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych związanych z mastalgią cykliczną.

2. Stosuj zimne okłady

Napięcie w piersiach po owulacji może powodować spory dyskomfort. Niektórym kobietom w złagodzeniu bólu związanego z cyklem menstruacyjnym pomaga schłodzony okład żelowy lub zimny kompres.

Biustonosz miękki, biustonosz usztywnany

3. Zadbaj o zdrowy styl życia

Dolegliwości bólowe związane z mastalgią cykliczną może nasilać spożywanie napojów z kofeiną, palenie papierosów, a także przewlekły stres i bezsenność. Dlatego zwróć uwagę na to, co jesz, zwłaszcza w okresie owulacji. Unikaj przetworzonej żywności. Wprowadź do swojej codziennej diety więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz tłuszczów roślinnych. Wybieraj produkty bogate w tryptofan, czyli m.in. gorzką czekoladę, awokado, jaja, chude mięso i nabiał.

Pamiętaj o odpowiedniej dawce ruchu. Znajdź taką aktywność, która sprawia Ci najwięcej radości – to może być joga, bieganie, pływanie, a nawet spacer. Liczy się przede wszystkim regularność!

Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Dorosły człowiek powinien przesypiać 7-9 godzin na dobę, ale pamiętaj, że każda z nas ma nieco inne potrzeby. Jeśli w okresie owulacji potrzebujesz więcej snu, słuchaj swojego organizmu. Co najmniej godzinę przed snem wyłącz telewizor i odłóż telefon.

4. Umów się do ginekologa

Jeśli ból utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi wywiad oraz badanie fizykalne. Może zlecić także wykonanie morfologii, badań hormonalnych czy obrazowych. Dzięki temu będzie w stanie dobrać rodzaj terapii do Twoich indywidualnych potrzeb.

5. Zastosuj leki przeciwbólowe

W przypadku silnego bólu piersi, nawracającego cyklicznie w czasie owulacji, pomocne mogą być leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować je zgodnie z zaleceniami i uważnie przeczytać ulotkę, zwłaszcza jeśli chorujesz przewlekle lub stosujesz inne leki.

Ból piersi przed okresem – podsumowanie

Ból piersi związany z owulacją to dość powszechny problem, który wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Monitorowanie cyklu menstruacyjnego to pierwszy krok do zidentyfikowania przyczyn bólu piersi. Z kolei noszenie dobrze dobranego biustonosza, dopasowanie diety oraz trybu życia do fazy cyklumenstruacyjnego, a doraźnie stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu spowodowanego mastalgią cykliczną.

symbol Samanta

 [A1]https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/artykuly/zdrowie-na-co-dzien/bol-piersi-kiedy-powinien-zaniepokoic-zalecane-badania

 [A2]https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/artykuly/zdrowie-na-co-dzien/bol-piersi-kiedy-powinien-zaniepokoic-zalecane-badania