Odparzenia pod piersiami to dość powszechny problem, który może wystąpić u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Czy istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w złagodzeniu takich dolegliwości jak wysypka, swędzenie czy czerwone plamy pod biustem? Kiedy otarcia wymagają konsultacji lekarskiej? Sprawdź, co zrobić, żeby zminimalizować dyskomfort.

Biustonosz usztywniany, Layla A332

Jak rozpoznać odparzenia pod biustem?

Odparzenia pod biustem to stan zapalny skóry objawiający się przede wszystkim zaczerwienieniem, a także pieczeniem lub swędzeniem. Wiele pań skarży się także na dolegliwości bólowe – skóra w miejscu odparzenia staje się szczególnie wrażliwa na dotyk, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, może dojść nawet do powstawania obrzęków i pęcherzy.

Skąd się biorą odparzenia pod piersiami?

Wilgoć

Nadmierna wilgoć, spowodowana przede wszystkim poceniem się, może prowadzić do powstawania odparzeń. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Tarcie

Noszenie źle dopasowanych staników może powodować nadmierne tarcie między skórą a materiałem, czego efektem mogą być podrażnienia pod piersiami.

Brak wentylacji

Skóra musi oddychać! Noszenie zbyt obcisłych ubrań utrudnia przepływ powietrza, co sprzyja nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu otarć.

Indywidualna reakcja alergiczna skóry

Wysypka, świąd i zaczerwienienie mogą być także reakcją na składnik środków piorących. Jeśli podejrzewasz, że tak mogło być w Twoim przypadku, spróbuj zmienić proszek lub płyn do prania na preparat o łagodniejszym działaniu.

Biustonosze miękknie, biustonosze usztywniane, Adelina A143, Charlotte A123, Layla A332, Olette A143, Zora A910

Kto jest najbardziej narażony na odparzenia pod biustem?

Odparzenia od stanika mogą pojawić się u każdej kobiety, bez względu na wiek, wagę czy tryb życia. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia. Najbardziej narażone na tego typu problemy są panie:

  • z obfitym biustem,
  • z nadwagą,
  • w ciąży lub karmiące piersią,
  • aktywne fizycznie,
  • które noszą źle dobrany biustonosz,
  • które mają problem z nadmiernym poceniem się,
  • które mają szczególnie wrażliwą skórę (np. chorują na AZS lub ŁZS).

Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń pod biustem?

Dbaj o higienę

Skóra pod biustem powinna być czysta i sucha. Codziennie myj to miejsce delikatnym mydłem zawierającym np. oliwę z oliwek, a po kąpieli dokładnie osuszaj. Noś przewiewne i luźne ubrania, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się wilgoci w fałdach skóry. To szczególnie ważne latem, gdy więcej się pocimy. Jeśli uprawiasz sport, natychmiast po treningu zmień mokre ubranie na suche, a skórę pod biustem oczyść i osusz.

Stosuj kosmetyki o właściwościach nawilżających

Skóra pod piersiami to miejsce, o którym często zapominamy przy codziennej pielęgnacji. Aby zminimalizować ryzyko występowania podobnych problemów w przyszłości, po każdej kąpieli stosuj krem lub balsam bogaty w takie składniki jak aloes czy kiełki pszenicy.

Noś dobrze dobrany stanik

Bardzo często podrażnienia skóry pod biustem są efektem noszenia źle dobranego biustonosza. Wybieraj staniki wykonane z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów. Unikaj zbyt ciasnych modeli, które ograniczają przepływ powietrza i mogą prowadzić do trwałej deformacji piersi. Pamiętaj, że miseczka powinna okalać całe piersi. Noszenie stanika nie może powodować bólu i dyskomfortu. Jeśli uprawiasz sport, pamiętaj, żeby dobrać stanik do rodzaju aktywności fizycznej. Do jogi, pilatesu czy nordic walking wystarczy biustonosz z niskim wsparciem. Do jazdy na rowerze lepiej wybrać stanik ze średnim wsparciem, a do biegania czy crossfitu – z wysokim.

Biustonosze miękkie, biustonosze usztywniane, Perla A142, Zora A332, Adelina A142, V100, Lara A143

Odparzenia pod biustem – domowe sposoby

Jeśli zauważysz zmiany skórne pod piersiami, nie musisz od razu iść do apteki po specjalistyczne preparaty. Możesz wykorzystać specyfiki doskonale znane naszym mamom i babciom, czyli np. mąkę ziemniaczaną, która działa kojąco i chroni przed wilgocią. Dobrze sprawdzi się także talk dla dzieci. Na podrażnienia warto stosować także okłady z rumianku, który działa antyseptycznie i łagodząco.

Co stosować na odparzenia pod piersiami, jeśli domowe metody nie pomogą?

Jeśli domowe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, możesz wypróbować maść z tlenkiem cynku lub alantoiną. Jeśli odparzenia utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiają się inne objawy, takie jak rany, obrzęk czy ropień, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak morfologia, która pozwoli ocenić ogólny stan zdrowia, czy badanie mikroskopowe materiału pobranego ze skóry.

Jak unikać odparzeń pod biustem i co zrobić, gdy problem już wystąpił? Podsumowanie

Wilgoć, brak dostępu do powietrza i nadmierne pocieranie skóry o odzież to trzy główne czynniki odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych na skórze pod piersiami. Ważne jest utrzymywanie higieny, noszenie przewiewnych ubrań i dobrze dobranych staników, a także troska o ogólny stan skóry. W niektórych przypadkach otarcia pod biustem wymagają konsultacji ze specjalistą, zazwyczaj jednak można się ich pozbyć domowymi sposobami.

symbol samanta