W różnych obszarach życia spotykamy się z utartymi stereotypami, których nie warto podtrzymywać. Dziś odkryjemy przed Tobą sekrety bieliźniarskiego świata. Będą to nie tylko zaskakujące ciekawostki, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki związane z codziennym użytkowaniem bielizny. Gotowa na prawdę o bieliźnie?

biustonosz Olette A143 morski miękki

Mit 1 Noszenie biustonosza ma wpływ na zdrowie i jędrność piersi

Czy noszenie biustonosza ma wpływ na zdrowie i jędrność piersi? Mogłoby się wydawać, że dobrze podtrzymane piersi będą dłużej jędrne. Jednak badania naukowców nie pozostawiają złudzeń – noszenie czy nienoszenie stanika nie wpływa na jędrność piersi. Potwierdza to Susan M.Love, członkini National Cancer Institute oraz autorka książki „Dr.Susan Love’s Breast Book” noszenie biustonosza nie wpływa ani pozytywnie ani negatywnie na jędrność piersi. Chodzenie w staniku oddziałuje przede wszystkim na komfort – ale to tylko Twoja decyzja, czy tego potrzebujesz.

A co w takim razie ze zdrowiem piersi? Noszenie nieodpowiednio dobranego biustonosza może mieć negatywny wpływ na biust. Za ciasny stanik uciska piersi, co może skutkować ich deformacją, natomiast noszenie zbyt luźnego stanika może doprowadzić do garbienia się sylwetki, a następnie do bólów pleców i ramion. Lepiej więc nie nosić stanika niż chodzić w źle dobranym.

Mit 2. Tylko usztywniany biustonosz podtrzyma bardzo duży biust

Wydaje Ci się, że mając duży biust możesz nosić wyłącznie usztywniane biustonosze? Przecież duże piersi są ciężkie i delikatna koronka czy tiul ich nie podtrzyma. Nic bardziej mylnego! To w głównej mierze obwód jest odpowiedzialny za podtrzymanie biustu (w około 80%), pomagają mu w tym ramiączka (w około 20%). Szeroki obwód, wykonany z wysokiej jakości materiałów i dodatkowo wzmocniony fiszbinami daje gwarancję stabilnego podtrzymania biustu w każdym rozmiarze. Tym samym, umożliwiając właścicielkom większych biustów noszenie zmysłowych staników uszytych z subtelnej koronki lub haftu. Warto jednak dodać, że tylko dobrze dopasowany stanik zapewnia komfort i dobre podparcie piersi. Więcej o doborze biustonosza przeczytasz w tekście „Jak dobrać stanik”.

biustonosze miękkie, push-up, czarne, kolorowe

Mit 3. Pod białymi ubraniami dobrze wygląda tylko biała bielizna

Białe koszule czy t-shirty to zdecydowanie uniwersalne elementy garderoby. Jednak białe stylizacje wymagają przemyślanego doboru bielizny. Jeżeli chcesz, aby bielizna została ukryta pod białą bluzką, śnieżnobiały biustonosz nie jest najlepszym wyborem. Załóż stanik w kolorze jak najbardziej zbliżonym do swojego ciała. Także czerwona bielizna pozostanie niewidoczna pod białymi ubraniami. Nie wierzysz? Przekonaj się sama!

Mit 4. Ramiączka podtrzymują biust

Może w pierwszej chwili wydawałoby się logiczne, że to ramiączka są odpowiedzialne za podtrzymanie biustu, ale nie jest to do końca prawda. Owszem, pomagają podtrzymać biust, ale tylko w około 20%. W około 80% piersi podtrzymywane są przez obwód. Dlatego tak ważne jest, aby był on idealnie dopasowany do ciała. Więcej o funkcjach ramiączek przeczytasz w tekście „Ramiączka stanika - wszystko, co musisz o nich wiedzieć”.

Mit 5. Biustonosze bez fiszbin przeznaczone są tylko dla drobnych biustów

Wydaje Ci się, że biustonosze bez fiszbin mogą nosić tylko kobiety posiadające drobne piersi? Być może Cię zaskoczymy, ale jeżeli większy biust też możesz zdecydować się na miękki stanik bez fiszbin. W tzw. bezfiszbinowcach obwód jest wykończony szerszymi gumami, co pomaga w dobrym podtrzymaniu biustu. Zobacz fason A192, który przeznaczony jest dla większych biustów.

Biustonosz Valentina A192 czarny bezfiszbinowy

Mit 6. Fiszbiny powodują ból i otarcia

Czasami zdarza się, że fiszbiny wbijają się w ciało powodując ból i otarcia. Absolutnie nie powinno tak być! Dobrze dobrany stanik nie może powodować otarć. Jeżeli fiszbina wbija się w pierś to oznacza, że biustonosz jest za mały. Rolą fiszbin jest okalanie piersi i pomoc w ich podtrzymaniu. Dzięki tunelowi, który otacza fiszbinę masz gwarancję, że noszenie stanika nie będzie powodowało Twojego dyskomfortu. Pamiętaj, że dopasowany rozmiar to podstawa komfortu noszenia biustonosza. Dlatego polecamy mierzenie różnych modeli staników, nawet jeżeli masz swój ulubiony. Nasze piersi się zmieniają?