Dlaczego warto biegać? I jak zmotywować się do rozpoczęcia regularnych treningów? Dzisiaj o bieganiu porozmawiamy z trenerką i biegaczką Adrianną Palką.

niech bieganie stanie się twoją codziennością

Adrianno, zacznijmy od postaw. Dlaczego warto biegać?

Nic tak nie poprawia jakości życia jak bieganie. Kilka, kilkanaście kilometrów w tygodniu niesamowicie dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie i odwdzięczy się w każdym aspekcie życia. Jest to sport dostępny dla każdego na wyciągnięcie ręki, możliwy do uprawiania o dowolnej porze, a do tego jest darmowy. Biegać można wszędzie. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi widok biegacza w parku, na osiedlowych dróżkach czy wzdłuż ulicy.

Od czego w ogóle zacząć?

Jedyne czego potrzebujesz na start to silna wola, odpowiednia motywacja i porządne buty. Nawet jeżeli Twój pierwszy bieg zakończysz po 300 metrach, to i tak wykonałaś milowy krok w stosunku do wszystkich siedzących na kanapie. Zdaniem ekspertów nawyk wykształca się już po siedmiu tygodniach. Gwarantuję Ci, że tyle czasu potrzebujesz, by bieganie „weszło Ci w krew” i stało się Twoją codziennością.

Jeśli podjęłaś decyzję o zmianie trybu życia na bardziej aktywny, to przede wszystkim należą Ci się gromkie brawa. Sport wpływa nie tylko na nasze zdrowie i figurę, ale też na kondycję psychiczną. Podczas uprawiania sportu w mózgu uwalniają się dopamina i serotonina, które odpowiadają za napływ energii, dobry humor i ogólną motywację do działania. Ich kojącą obecność zauważysz już po pierwszym treningu.

Czy potrzebuję coś kupić na początek?

Bieganie cieszy się wielką popularnością między innymi dlatego, że każdy może sobie na nie pozwolić - nie wymaga wielkich nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu. Warto jednak zadbać o właściwe obuwie, które może uchronić przed kontuzją i sprawić, że regularne przebieżki będą po prostu przyjemnością.

wywiad z Adrianną Palką

Fot. Marta Stefańska

Jak wybrać odpowiednie?

Najpierw zastanów się, czego potrzebujesz i jaki jest Twój stopień zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, być może nie warto inwestować w obuwie dla profesjonalistów. Pomyśl, na jakim podłożu będziesz biegać. Na ścieżki i utwardzone leśne drogi lepsze będą buty szosowe, ale jeśli trenujesz na górskich szlakach, lepiej wybrać model terenowy. Warto też wiedzieć coś o swoich stopach, bo pronator (naturalnie stawiający stopy i kostki do środka linii biegu) będzie potrzebował innego obuwia niż supinator (biegający na zewnętrznych krawędziach stopy) czy typ neutralny.

Poprosimy Cię jeszcze o jakąś podstawową radę dla początkujących.

Pamiętaj, że rozgrzewka to podstawa! Korzyści płynące z rozgrzewki to zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, obniżenie ryzyka wystąpienia urazów, zwiększenie produkcji energii w komórkach oraz transmisji impulsów nerwowych.

Wydaje mi się, że na początku motywacja jest duża, ale później zaczyna przygasać. Podpowiedz, jak utrzymać motywację do biegania.

Większość ludzi, gdy zaczyna przygodę ze zmianą dotychczasowego trybu życia na bardziej aktywny, robi to, bo chce osiągnąć jakiś cel, potrzebuje tego dla siebie (lub kogoś innego). Poszukuje złotego środka, by w krótkim czasie osiągnąć zamierzone cele. Początkowo jest zapał, mobilizacja i chęci, ale z czasem wszystko zaczyna przygasać. Jak prawie we wszystkim co robisz, kluczem do sukcesu są cierpliwość i systematyczność. To najczęściej lenistwo doprowadza do spadku motywacji.

Nie myśl o tym co było, dawne niepowodzenia z przeszłości to rozdział zamknięty. Liczy się „tu i teraz”, kiedyś raz Ci się nie udało, nie oznacza to, że znowu będzie tak samo, daj sobie szansę.

wywiad z Adrianną Palką

Fot. Marta Stefańska

Na koniec chciałybyśmy Cię poprosić o kilka motywując słów do osób, które dopiero planują lub zaczynają przygodę z bieganiem.

Nie patrz na innych, najważniejsze jest Twoje ciało i Twoja dyspozycja. Nieistotne jest, że ktoś robi ćwiczenie lepiej od Ciebie. Ćwiczysz jak najlepiej potrafisz. Przecież robisz to dla siebie. Stawiaj sobie realne cele treningowe, które Cię nie przerosną. Nie wymagaj od siebie za wiele. Na początku, systematycznie zwiększaj obciążenie oraz intensywność, dostosuj ćwiczenia do możliwości swojego organizmu. Weryfikuj postępy. Notuj swoje poczynania. Będą dni, kiedy nie jesteś w stanie zrobić treningu. Nic straconego, nie załamuj się i realizuj dalej swój plan. Osiągniesz swój cel trochę później.

Dziękujemy za rozmowę i ciekawe rady.

niech bieganie stanie się twoją codziennością