Najczęściej zadawane w Internecie pytania o zdrowie intymne kobiet. Wywiad z dr Katarzyną Pietuch
Zdrowie intymne kobiet to temat, o którym mówi się bardzo dużo, jednak wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. W dobie Internetu szukamy odpowiedzi on-line, lecz nie zawsze informacje, które znajdujemy, są rzetelne. Do naszej rozmowy zaprosiłyśmy doświadczoną ginekolożkę, dr Katarzynę Pietuch, która z ogromną pasją i empatią pomaga swoim pacjentkom zadbać o zdrowie i lepiej zrozumieć potrzeby swojego ciała.
Pani Doktor, prześledziłyśmy, o co, w temacie zdrowia intymnego kobiet, najczęściej pytają internautki. Chciałybyśmy zadać Pani te pytania.
Pytanie nr 1: Jak często odwiedzać ginekologa?
Najlepiej raz w roku. Powinno wykonać się wtedy cytologię, najlepiej płynną, jak również zrobić kontrolne badania morfologii, tarczycy, moczu bądź badań hormonalnych. Jeśli pacjentka jest osobą współżyjącą, warto zrobić również usg dopochwowe. Jeśli mamy pacjentkę powyżej czterdziestego piątego roku życia to do rozważenia jest również wykonanie badania usg piersi bądź mammografia. Tutaj pacjentce dajemy możliwość wyboru.
Pytanie nr 2: Co dokładnie oznacza prawidłowa higiena intymna?
Prawidłowa higiena intymna to dbanie o okolice intymne w taki sposób, aby nie zaburzać naturalnego pH pochwy, zapewniać odpowiednie nawilżenie i wspierać ich zdrowe funkcjonowanie. Kluczowe jest regularne podmywanie się wodą lub specjalnymi, delikatnymi produktami przeznaczonymi do higieny intymnej.
W trakcie miesiączki należy szczególnie pamiętać o regularnej zmianie tamponów, podpasek lub kubeczków menstruacyjnych – nigdy nie należy przedłużać czasu ich stosowania. Ważne jest również częste zmienianie bielizny, zwłaszcza w okresie menstruacji, aby zapewnić odpowiednią czystość i komfort.
Należy również zwrócić uwagę na technikę mycia – zawsze wykonujemy ruchy od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z okolic odbytu do pochwy. Regularność i odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych to podstawa utrzymania ich zdrowia i komfortu na co dzień.
Pytanie nr 3: Dlaczego okres boli?
Ból menstruacyjny, czyli ból, który pojawia się w trakcie miesiączki jest związany z fizjologią tego, co dzieje się w obrębie naszego narządu rodnego, a szczególnie macicy. W pierwszej kolejności to ból związany z produkcją prostaglandyn, czyli hormonów, która wiąże się ze złuszczaniem się śluzówki w jamie macicy. Wtedy śluzówka oczyszcza się, a szyjka otwiera. Ten proces daje dolegliwości bólowe. U wielu z nas tych prostaglandyn jest po prostu więcej – stąd silniejsze dolegliwości. Jest wiele chorób, m.in. endometrioza, które mogą dawać przewlekłe dolegliwości w jamie macicy, w środku brzucha czy w okolicach miednicy.
Ból też związany jest z czynnikami indywidualnymi. Z zasady młodsze osoby, także kobiety, które prowadzą mniej aktywny tryb życia czy mają dużo stresu również odczuwają go bardziej. Ból brzucha może towarzyszyć również zespołowi policystycznych jajników, może być związany z przewlekłym zapaleniem miednicy, z stanami zapalnymi, które tworzą się w jamie brzusznej, jak również na przykład z występowaniem mięśniaków.
Pytanie nr 4: Z jakimi obawami warto niezwłocznie udać się do lekarza?
Takich objawów jest dosyć sporo. Postaram się wymienić te najczęstsze. W pierwszej kolejności to są nieregularne miesiączki bądź ich brak – wtedy na pewno warto rozważyć pilną wizytę u ginekologa. Następnie, obfite i bardzo bolesne miesiączki. To również kwestia, która wymaga konsultacji z lekarzem.
Inne objawy, z którymi trzeba pilnie umawiać się na wizytę u lekarza to nagły, utrzymujący się silny ból w podbrzuszu, niereagujący na leki przeciwbólowe, dolegliwości bólowe w trakcie współżycia czy lęk związany ze współżyciem. Dodatkowo, w sytuacji, kiedy jesteśmy w ciąży, oczywiście każde krwawienie, każdy ból czy jakiekolwiek dolegliwości, które nas niepokoją, wymagają spotkania z lekarzem. Jeśli wyczuwamy w okolicach intymnych jakieś zgrubienia czy patologiczne wykwity, to jest to powód do konsultacji.
Na koniec warto podkreślić, że jeśli zauważysz u siebie upławy lub nietypową wydzielinę o niepokojącym zapachu, np. słodkim czy rybim, a także gdy towarzyszy temu pieczenie lub świąd, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Takie objawy mogą wskazywać na infekcję lub inne problemy zdrowotne wymagające diagnozy i leczenia.
Warto również wspomnieć o antykoncepcji awaryjnej, która jest stosowana w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy doszło do zbliżenia w czasie owulacji. Jest to metoda zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą i powinna być traktowana jako rozwiązanie jednorazowe, a nie regularna forma antykoncepcji.
Dziękujemy za rozmowę.