Czym charakteryzuje się menopauza? Jak się do niej przygotować? I przede wszystkim... czy należy się jej bać? O menopauzie rozmawiamy dziś z Emilią Pobiedzińską.

Biustonosz miękki, Charlotte beżowy A144

Kobiety, myśląc o temacie menopauzy, delikatnie mówiąc, nie mają pozytywnego nastawienia. Czy jest się czego bać? 

Menopauza może być dla wielu kobiet trudnym i niepokojącym okresem, jednak nie ma powodu, by się jej obawiać. Jest to naturalny etap w życiu kobiety.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu. Oznacza koniec miesiączkowania i jest spowodowana zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych, zwłaszcza estrogenów, przez jajniki.

Menopauza jest naturalnym etapem życia kobiety, podobnie jak okres dojrzewania. To część naturalnego cyklu hormonalnego. To nie koniec życia! Menopauza nie oznacza końca aktywności ani zdolności do prowadzenia pełnego życia. Większość kobiet po menopauzie nadal cieszy się dobrym zdrowiem i aktywnością fizyczną. Chociaż menopauza może być czasem trudnym ze względu na objawy, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy wahania nastroju, istnieją różne strategie i terapie, które mogą pomóc złagodzić te symptomy. Dla wielu kobiet menopauza może być czasem nowych możliwości i odkryć, gdyż nie muszą już martwić się miesiączką czy antykoncepcją.

Czy można się jakoś przygotować do menopauzy?

Tak, istnieją sposoby, aby przygotować się do menopauzy i łagodzić jej objawy. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze oraz unikanie używek, takich jak papierosy i nadmierne spożycie alkoholu, mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Ważne są także regularne wizyty u lekarza. Pomogą w monitorowaniu zdrowia i wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów zdrowotnych związanym z menopauzą, takich jak osteoporoza czy choroby serca. Ważne jest szukanie wsparcia ze strony bliskich osób czy w grupach wsparcia dla kobiet przechodzących menopauzę. Pozwoli to lepiej radzić sobie ze zmianami emocjonalnymi, jakie mogą wystąpić w tym okresie.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda kobieta przeżywa menopauzę indywidualnie, więc to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla drugiej. Dlatego ważne jest eksperymentowanie z różnymi strategiami i znalezienie tych, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom i preferencjom. 

Biustonosz miękki, Olette morski A143

W jakim wieku należy zacząć myśleć o menopauzie? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiek, w którym kobieta przechodzi przez menopauzę, może się różnić. Średni wiek menopauzy to zazwyczaj około 45-55 lat, ale może to być wcześniej lub później, w zależności od wielu czynników - genetyki, stylu życia czy stanu zdrowia.

Mimo to, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o zdrowiu i przygotować się na ewentualne zmiany związane z menopauzą. Warto regularnie dbać o swoje zdrowie, prowadzić zdrowy styl życia, regularnie się badać, można także zdobywać wiedzę na temat menopauzy i jej objawów.

Nadchodzi menopauza. Na co musimy się przygotować? Jak sobie z tym radzić?

Istnieje wiele zmian fizycznych i emocjonalnych, z którymi można się spotkać.

Zmiany fizyczne:

Uderzenia gorąca: Można doświadczać nagłych uczuć gorąca, zwłaszcza w okolicy twarzy i szyi. Dobrze wtedy unikać pikantnych potraw, alkoholu i kawy, które mogą nasilać uderzenia gorąca.

Zmiany snu: Zmiany hormonalne mogą wpłynąć na sen, powodując bezsenność lub nieregularny sen. Można się na to przygotować tworząc spokojne i komfortowe środowisko do snu oraz rozważyć relaksujące techniki, takie jak medytacja czy oddychanie głębokie.

Zmiany wagi: Wzrost masy ciała i trudności w utrzymaniu wagi mogą być częścią menopauzy. Jednak regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi ciała.

Zdrowie kości: Po menopauzie kobiety są bardziej narażone na osteoporozę. Należy wtedy przyjmować odpowiednią ilość wapnia i witaminy D, a także zacząć regularnie ćwiczyć. To wzmocni kości.

Zmiany emocjonalne:

Wahania nastroju: Zmiany hormonalne mogą prowadzić do wahania nastroju i podatności na stres. Ważne jest, aby mieć wsparcie ze strony bliskich osób. Warto również być otwartym na poszukiwanie pomocy psychologicznej, jeśli to konieczne.

Akceptacja zmian: Menopauza to czas zmian, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Ważne jest, aby być przygotowaną na te zmiany i dostosować się do nich z poczuciem godności i pewności siebie.

biustonosz miękki, Lara czarny A142

Czytałam o terapii hormonalnej. Czy to dobre rozwiązanie?

Terapia hormonalna (HTM) może być skutecznym sposobem radzenia sobie z objawami menopauzy. Jest kilka przeciwwskazań do terapii, więc każda kobieta powinna indywidualnie to skonsultować. HTM może skutecznie złagodzić uciążliwe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, problemy ze snem, suchość pochwy. Hormony płciowe pomagają w utrzymaniu zdrowia kości, co może zmniejszyć ryzyko osteoporozy u kobiet w okresie menopauzy. Dla wielu kobiet HTM może znacznie poprawić jakość życia, umożliwiając im kontynuowanie codziennych aktywności bez zakłóceń związanych z objawami menopauzy.

Warto podkreślić, że decyzja o podjęciu terapii hormonalnej powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka, a także uwzględniając preferencje i potrzeby konkretnej kobiety. Ważne jest także regularne monitorowanie stanu zdrowia przez lekarza prowadzącego. 

Na koniec chciałbym poprosić Cię o jakieś dobre słowo dla kobiet, które stresują się myśląc o menopauzie.

Kochane kobiety,

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej z Was, który może być wyzwaniem, ale również okazją do odkrywania nowych możliwości i siły w sobie. Pamiętajcie, że jesteście silne, piękne i wyjątkowe, niezależnie od tego, przez co przechodzicie. Każda zmiana, którą doświadczacie, czyni Was tylko silniejszymi i bardziej dojrzałymi.

Każda z Was ma prawo do dbania o siebie i swoje zdrowie fizyczne oraz emocjonalne. Znajdźcie czas na relaks, aktywność fizyczną, zdrową dietę i wszystko, co sprawia, że czujecie się dobrze. Ważne jest, abyście otwarcie rozmawiały o swoich uczuciach, obawach i potrzebach. Niech Wasza siła tkwi w tym, że potraficie być otwarte i uczciwe wobec siebie.

Dziękuję za rozmowę.

Czym charakteryzuje się menopauza?