Biustonosz, jak każdy element garderoby zużywa się i spiera. Im częściej go nosimy, tym szybciej jego stan się pogarsza. Przyjmuje się, że stanik powienien służyć nam średnio 2 lata. Jednak wiele zależy od tego, jak o niego dbamy. Kiedy jest dobry moment na wymianę biustonosza i co z nim wtedy zrobić?

 

Temperatura ciała to blisko 37’C. Dla włókien, które są w materiale biustonosza to bardzo dużo. Aby biustonosz posłużył nam przez dwa lata lub nawet dłużej należy nosić go na zmianę z przynajmniej dwoma innymi stanikami. Dobrym pomysłem jest stosować się do zasady trzech biustonoszy, która mówi: jeden nosisz, drugi pierzesz, a trzeci sobie odpoczywa.

Ten ostatni punkt wbrew pozorom jest niezwykle istotny, bo stanik po zdjęciu potrzebuje czasu, aby włókna wróciły do swojej pierwotnej formy i kształtu. Dlatego nigdy nie pierzemy biustonosza zaraz po zdjęciu, a dajemy mu chwilę na regenerację. Najlepiej zrezygnować z prania stanika po każdy założeniu. Wyjątkiem są letnie, upalne dni, kiedy ciało się bardziej poci.

 Blog_kiedy czas na wymianę biustonosza_2.jpg

Kiedy należy wymienić biustonosz – zły rozmiar

Choć eksperci mówią o dwóch latach to ostateczny wpływ na to, co ile wymienić biustonosz, ma stan materiału i jego działanie na nasze ciało. Przede wszystkim znakiem do zmiany stanika powinnien być nieprawidłowy rozmiar. Z biustonosza, tak jak każdego innego elementu garderoby można wyrosnąć. Wraz ze zmianą wagi ciała, piersi i obwód klatki piersiowej rosną lub maleją.

Gdy stanie się on za luźny, nie będzie spełniał swojej funkcji podtrzymywania piersi. Za ciasny stanik będzie natomiast uciskał i wżynał się w ciało. Żaden z nich nie będzie spełniał swojego zadania – prawidłowego podtrzymania biustu, wyeksponowania go czy odciążenia kręgosłupa. Konieczne jest wtedy ponowne dokonanie pomiarów i zaktualizowanie odpowiedniego rozmiaru.

Zastanawiasz się czy twoje biustonosze są poprawnie dopasowane? Skorzystaj z naszego, przewodnika, w którym krok po kroku tłumaczymy kiedy stanik jest za duży a kiedy za mały.

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA

 Blog_kiedy czas na wymianę biustonosza.jpg

 

Co ile wymieniać biustonosz – zły stan materiału i uszkodzenia

Jeśli zauważymy zmiany w kondycji biustonosza to znak, że czas na zmianę. Przetarcia i prześwity na materiale, połamane lub wystające fiszbiny, rozciągnięty obwód lub ramiączka, pęknięte elementy dodatkowe, wyblakły kolor – to tylko przykłady na to, co może stać się z długo używanym stanikiem. Sygnałem konieczności nowego zakupu są także poprute szwy, wystające, urwane niteczki. I choć pojedyncze mankamenty można samodzielnie, łatwo i szybko usunąć, to cała seria rozpruć powinna prowadzić tylko do wymiany na nowy. Jeżeli miseczki biustonosza są powyginane, o nieregularnych krawędziach, to najwyższa pora na zakupy.

 Blog_kiedy czas na wymianę biustonosza_1.jpg

Co zrobić ze zużytym biustonoszem?

Zużyty lub uszkodzony biustonosz powinien trafić do kosza na śmieci. W przypadku segregowania odpadów wrzucamy go do pojemnika, w którym składuje się śmieci zmieszane. Zużytego stanika nie wrzucamy do kontenerów z używaną odzieżą, nie oddajemy innej kobiecie, ani nie trzymamy na przyszłość (np. jak zrzucimy kilka kilogramów czy po ciąży i karmieniu).

Warto tutaj odróżnić biustonosz zużyty od używanego. Jeśli nosiłyśmy stanik, który zrobił się za mały lub za duży, ale nadal jest w bardzo dobrym stanie to możemy przekazać go drugiej osobie. W przeciwnym razie zużyty biustonosz powinien trafić jedynie do kosza.

 

Zużyty biustonosz traci nie tylko na swoich walorach użytkowych, przestaje odpowiednio podtrzymywać i kształtować biust, ale także wygląda nieestetycznie i jest niewygodny. Dlatego tak ważne jest, aby co kilkanaście miesięcy zrobić przegląd bielizny i wyrzucić te, które straciły już swoją kondycję.

ZOBACZ NOWOŚCI