Jak mądrze kupować prezenty? Wywiad z Karoliną Zapolską
Świąteczne prezenty powinny być kupowane z radością! Jednak bez konkretnego planu łatwo ulec presji, co często kończy się nadwyrężeniem budżetu. O mądrym kupowaniu prezentów rozmawiamy dzisiaj z Karoliną Zapolską @finansopedia.
Zbliża się świąteczny czas. Jakie masz rady dla osób, które planują zakup świątecznych prezentów?
Możliwości jest sporo. Warto przede wszystkim ustalić, czy tak naprawdę chcemy w tym roku otrzymać prezenty. Coraz częściej spotykam się z tym, że rodzina umawia się, że obdarowane zostaną tylko dzieci. Można też podzielić się i każda osoba kupuje tylko jeden prezent dla wybranego członka rodziny, ewentualnie wspólnie się na coś składają. Znajomi od lat zamiast prezentów tworzą fundusz na wycieczki, na które później wybierają się całą rodziną. Dobrym pomysłem może być też ustalenie kwoty na prezent. W mojej rodzinie od lat sprawdza się najprostsze pytanie „co chciałabyś/chciałbyś dostać?". Unikamy dzięki temu nietrafionych prezentów i niepotrzebnie wydanych pieniędzy. W każdej ze wspomnianych metod punktem wyjścia jest rozmowa. Pamiętajmy, że nie tylko nas ten temat potrafi stresować, a przecież nie o to chodzi w świętach. Potraktujmy to lepiej jako okres tworzenia wspomnień - od wspólnego pieczenia i ozdabiania pierników, ubierania choinki, po długi spacer. Zamiast skupiać się na prezentach pomyślmy, co zrobić, aby ten czas faktycznie kojarzył nam się z czymś przyjemnym.
W jaki sposób możemy lepiej zorganizować budżet na prezenty, aby uniknąć nadmiernych wydatków?
Warto ustawić fundusz celowy, na który co miesiąc będzie spływać określona kwota (np. po ustawieniu zlecenia stałego). Można o czymś takim pomyśleć dużo wcześniej. Zawsze jednak podzielenie takiej kwoty nawet na kilka miesięcy jest łatwiejsze do przełknięcia. To, co na pewno polecam to stworzenie takiego funduszu od razu po tegorocznych świętach, z myślą o przyszłym roku. Będziecie sobie sami za to wdzięczni za 12 miesięcy.
A może warto kupować prezenty wcześniej?
Zdecydowanie. Jeszcze lepiej, gdy zakupy podzielimy na etapy — łatwiej wówczas poradzi sobie z nimi nasz budżet. Można wykorzystać do tego, chociażby black friday czy inne promocje. Warto pomyśleć też o możliwości, jaką daje cashback. Zawsze przed zakupami, zróbcie listę (co, dla kogo chcecie kupić) i ustalcie budżet, jaki jesteście gotowi wydać. Sama przy prezentach zwykle kieruje się trzema kryteriami — praktycznością (czy dana rzecz w jakiś sposób ułatwi życie obdarowanemu), pasjami obdarowywanego (może ma jakieś hobby), a także wspólnymi wspomnieniami (koncerty, teatr, kino, wycieczki).
Wspominałaś o promocjach. Jednak jak unikać pułapek zakupowych, które mogą wydawać się okazją, ale w rzeczywistości prowadzą do niepotrzebnych wydatków?
Warto być czujnym. Dlatego odradzam zakupy w biegu. Obecnie Dyrektywa Omnibus wymusza na przedsiębiorcach informację, jaka była najniższa cena produktu w ciągu ostatnich 30 dni, więc jest łatwiej. Zawsze przed kliknięciem „kup” warto poszukać konkretnego produktu w kilku sklepach i porównać oferty. Najprostsza metoda? Należy skopiować nazwę i wrzucić w przeglądarkę — pamiętajcie, żeby sprawdzić nie tylko cenę, ale i koszt wysyłki. Koniecznie także sprawdzajcie opinie o sklepach.
Dziękujemy za rozmowę i mądre porady.