Różowa wstążka stała się symbolem walki z rakiem piersi. Symbol ten jest szczególnie widoczny w październiku, czyli w miesiącu, w którym wszyscy przypominają o konieczności samobadania piersi oraz o badaniach profilaktycznych, które mogą uratować życie.  Wiecie skąd w ogóle wzięła się różowa wstążka?

Symbol wstążki od dawna towarzyszył ważnym inicjatywom. W latach 70. za sprawą Penney Laingen, żółta wstążka zaczęła być symbolem solidarności z osobami oczekującymi na powrót do domu osób zaginionych lub porwanych w tajemniczych okolicznościach. W latach dziewięćdziesiątych działacze na rzecz chorych na AIDS wprowadzili czerwoną wstążkę jako symbol walki z tą chorobą.

Natomiast w 1990 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Raka Piersi zaprezentowało różową wstążkę. Ten symbol wypromowały Alexandra Penney - redaktor naczelna czasopisma „Self” oraz Evelyn Lauder – wiceprezes Estée Lauder. W 1992 roku stworzyły one specjalne wydanie „Self”, które poruszyło  problematykę walki z rakiem. Następnie Evelyn umieściła różowe wstążki na każdym stoisku sprzedającym kosmetyki Estée Lauder. Projekt tych dwóch kobiet uzyskał poparcie Hillary Clinton, która również postanowiła włączyć się w akcję wspierającą kobiety cierpiące na raka piersi.

1.jpg 2.jpg

https://www.instagram.com/esteelaudercompanies/

Różowa wstążka – symbolem walki z rakiem piersi

Szybko różowa wstążka stała się powszechnie rozpoznawalnym znakiem solidarności z kobietami starającymi się pokonać raka piersi. Zaangażowanie Evelyn Lauder uratowało życie wielu kobietom –poruszała temat raka piersi, gdy tak otwarcie nie mówiono jeszcze o tej chorobie. Evelyn wierzyła, że jej działania zwiększą świadomość ludzi i upowszechnią wiedzę na temat profilaktyki raka.  

W roku 1985 AstraZeneca (firma farmaceutyczna produkująca lek przeciwko rakowi piersi) zainaugurowała Miesiąc Budowania Świadomości Raka Piersi. Natomiast w 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi.

Profilaktyka raka piersi ma wielkie znaczenie

Rak nie musi być śmiertelną chorobą! Spośród wszystkich guzków w piersi, około 10% okazuje się być nowotworem złośliwym. Dlatego bardzo ważne są regularne badania. Jedyną skuteczną metodą wykrycia raka są badania przesiewowe. W przypadku profilaktyki raka piersi mówimy tu o mammografii. To badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. W Polsce to badanie jest bezpłatne dla kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Należy je wykonywać min. co 2 lata. Natomiast  co roku zaleca się wykonanie USG piersi.

3.jpg

SPRAWDŹ OFERTĘ

Regularne badanie piersi może uratować życie

Co w pierwszej kolejności powinnaś zrobić dla swojego zdrowia? Nauczyć się, jak samodzielnie badać piersi. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak to robić, to koniecznie przeczytaj o tym na naszym blogu: (link) W przypadku samodzielnego wykrycia niepokojącej zmiany, takiej jak m.in. zmiana wielkości, kształtu czy napięcia skóry piersi, wyczuwalny guz, zmiana wyglądu brodawki sutkowej lub jej otoczki musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Pamiętaj, że nie każda zmiana piersi jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga specjalistycznej diagnozy.