Garść ciekawostek z historii bielizny
Bielizna towarzyszy ludzkości od wieków, a jej historia jest równie fascynująca, co różnorodna. Dzisiaj chciałybyśmy zaciekawić Was kilkoma anegdotami z historii współczesnej bielizny.
Z jakiej okazji powstał biustonosz push-up?
Biustonosz push-up został zaprojektowany, aby podkreślać i powiększać optycznie biust. Stanik push-up powstał już w 1948 roku. Na rynek wprowadził go Frederick Mellinger. Swój model nazwał ”Rising Star”. W 1957 r. potentat filmowy i miłośnik nowości Howard Hughes zaprojektował na potrzeby filmu „The Outlaw” pierwszy bezszwowy biustonosz push-up. Grająca w nim aktorka Jane Russell twierdziła, że był niewygodny i nigdy później już tego biustonosza nie założyła.
Pierwszym push-upem w dzisiaj znanej nam formie był model 1300 kanadyjskiej firmy Wonderbra, który wszedł na rynek w 1961 roku. Jednak nie od razu przekonały się do niego kobiety. Fason ten podbił świat dopiero w latach 90 i święci triumfy do dzisiaj.
Czy wiesz, że historia pończoch zaczyna się już w XIV wieku?
Pończochy zanim zostały uznane za symbol zmysłowości były elementem … męskiej garderoby! Za prototyp dzisiejszych pończoch uważa się popularne od XIV wieku męskie rajtuzy. Składały się one z dwóch elementów: długiej skarpety oraz podwiązki, do której ją przyczepiano, aby się nie zsuwała. Miały zapewnić ciepło, dlatego robiono je z wełny.
Dopiero w XVII wieku pończochy zaczęły nosić kobiety. Były szyte z jedwabiu, więc na ich zakup mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Rewolucyjnym wydarzeniem w historii pończoch było wynalezienie w XX wieku w Ameryce nylonu, który był reklamowany jako materiał nie do zniszczenia. Nylonowe pończochy były łatwiej dostępne i dużo tańsze. Natomiast w latach 60. XX wieku na rynku pojawiły się tzw. pończochy samonośne.
Pierwsze stringi były stworzone … w prezencie ślubnym!
Początek tego popularnego dzisiaj fasonu majtek datuje się na 1974 rok. Wtedy to austriacki projektant Rudi Gernreich stworzył stringi w prezencie ślubnym dla swojej przyjaciółki. Stringi te były w kształcie listka figowego i zostały nazwane przez projektanta thong bikini. Popularyzacją tego fasonu zajęli się amerykańscy marketingowcy, którzy komunikowali, że każda kobieta powinna mieć w swojej szafie te zmysłowe majtki. Stringi cieszą się wielką popularnością od lat 80. XX wieku nieprzerwanie do dzisiejszych czasów.
Więcej o historii bielizny przeczytasz w wywiadzie z kostiumolożką Marią Molendą.