Asymetria piersi dla niektórych z nas może być źródłem kompleksów. Nierówne piersi generują także całkiem przyziemne problemy, związane chociażby z zakupem odpowiedniej bielizny. Ciężko nam znaleźć dobrze dobrany biustonosz, co powoduje frustrację. Wyjaśniamy, dlaczego jedna pierś jest większa od drugiej i jak sobie z tym poradzić.

Biustonosz usztywniany, Layla czarny A332

Jedna pierś większa od drugiej - czy to normalne zjawisko?

Jedna pierś większa od drugiej sprawia, że źle czujemy się w swoim ciele. Tymczasem drobna asymetria piersi jest całkowicie normalna. Wbrew obiegowej opinii, lewa część ciała nie stanowi lustrzanego odbicia prawej. Nasze stopy różnią się długością wkładki. Zdarza się, że jedno oko jest położone nieco wyżej niż drugie. Lewa strona wargi pozostaje nieco szersza aniżeli prawa. Niektórych różnic nie widać na pierwszy rzut oka, inne są mocniej zarysowane. Wszystkie jednak uchodzą za całkowicie normalne. Przez rozwój social mediów i programów graficznych uwierzyłyśmy, że inne kobiety mają idealne, symetryczne ciało. Zapominamy, że między tym, co widzimy na zdjęciu, a co istnieje w rzeczywistości, występuje często spora różnica.

Niekiedy nierówne piersi są bardzo mocno widoczne. Różnica między nimi pozostaje znaczna lub pojawia się niespodziewanie. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć chorobę, np. zmiany nowotworowe. Niemniej zazwyczaj asymetria biustu nie stanowi powodu do niepokoju.

Dlaczego jedna pierś jest większa od drugiej?

Wiele z nas zastanawia się, dlaczego jedna pierś jest większa od drugiej i co wpływa na powstawanie różnic między nimi. Zazwyczaj przyczyna ma naturalne podłoże. Zdarza się, że w okresie dojrzewania, podczas ciąży lub laktacji, dochodzi do fizjologicznego przerostu tkanki gruczołowej w jednym sutku. Wówczas kształtują się nierówne piersi, które mogą nas niepokoić swoim wyglądem. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości, warto wykonać USG sutka. Wspomniane badanie odgrywa ważną rolę w profilaktyce raka piersi i uchodzi za całkowicie bezpieczne, bo nie emituje szkodliwego promieniowania.

Poza tym asymetria piersi bywa uwarunkowana genetycznie. Jeśli nasza mama, babcia i ciocia ma nierówny biust, to istnieje spora szansa, że odziedziczyłyśmy ku temu tendencję. Wówczas pozostaje nam zaakceptować ten fakt i dobrać odpowiedni stanik.

Jedna pierś większa od drugiej pojawia się pod wpływem oddziaływania hormonów płciowych. Czasem jeden sutek rozrasta się mocniej niż drugi, co skutkuje naturalną asymetrią biustu.

Biustonosz usztywniany, Adelina rubinowy A338,

Poza tym dysproporcję między lewą a prawą piersią mogą determinować czynniki takie jak:

 • masa ciała,
 • dieta,
 • aktywność fizyczna,
 • ogólny stan zdrowia,
 • ciąża,
 • karmienie piersią - jeśli częściej podajemy dziecku jeden sutek, może to skutkować powstaniem asymetrii.

Asymetria biustu wymaga konsultacji z lekarzem, gdy:

 • odczuwamy bolesność lub tkliwość w jednej piersi,
 • sutek jest zaczerwieniony,
 • skarżymy się na pieczenie piersi,
 • wyczuwamy w sutku guzek.

Biustonosz usztywniany, Zora biały A332, biustonosz push-up

Asymetria piersi - co z nią zrobić?

Nierówny biust najlepiej zaakceptować, mając na uwadze, że większość kobiet dostrzega dysproporcję między lewą a prawą piersią. Żadne ludzkie ciało nie jest idealnie symetryczne, taki efekt zapewnia jedynie obróbka zdjęć w Photoshopie.

Jeśli nie akceptujemy siebie, z powodu asymetrii biustu unikamy wypadów na plażę czy seksu, rozważmy profesjonalną pomoc. Konsultacja z psychologiem czy psychoterapeutą pozwoli nam dostrzec dysfunkcyjne przekonania, które utrudniają nam cieszenie się życiem. Zawsze możemy je zastąpić bardziej realistycznymi założeniami i popracować nad stabilniejszą samooceną.

 W dalszej części artykułu podpowiadamy, jaki stanik na asymetryczny biust będzie najlepszy. Skorzystaj z naszych wskazówek i wybieraj takie dekolty, na jakie masz ochotę. Dysproporcja między lewą a prawą piersią nie musi Cię w żaden sposób ograniczać!

Nierówne piersi - jak znaleźć stanik na asymetryczny biust?

 1. Stanik na asymetryczny biust zawsze wybieramy, kierując się większą piersią. Miseczka nie powinna jej w żaden sposób uciskać i ugniatać, gdyż powoduje to dolegliwości bólowe i grozi trwałą deformacją.
 2. Niwelujemy dysproporcje między lewą a prawą piersią, regulując obwód i ramiączka biustonosza. Wspomniana metoda świetnie sprawdza się przy małej różnicy. Jeśli asymetria piersi jest większa, pomoże odpowiedni model stanika.
 3. Duża asymetria biustu wymaga bielizny do zadań specjalnych. Świetnie sprawdzi się stanik push up, który zawiera specjalnie wypełnienie. Wkładka może być wszyta, ale też wyjmowana. Wówczas pozostawiamy ją tylko w miseczce z mniejszą piersią, a z drugiej wyciągamy. Wysokiej jakości biustonosz push up, który oferuje nasz sklep internetowy z bielizną, gwarantuje całkowitą dyskrecję. Wkładka nigdzie się nie przebija ani nie prześwituje. Możesz się swobodnie nachylać, mając na sobie bluzkę z głębszym dekoltem. Nikt nie zobaczy wypełnienia w staniku.
 4. Podoba Ci się biustonosz, który nie jest stanikiem push up? Zawsze możesz osobno kupić silikonowe wkładki i umieścić je w miseczce z mniejszą piersią. Pamiętaj jednak, żeby bielizna nie prześwitywała. Koronkowy biustonosz, który pozostaje półtransparentny, nie ukryje silikonowej wkładki.
 5. Jeśli nie wiesz, jak dobrać stanik, skorzystaj z usług brafitterki. Specjalistka nie tylko Cię dokładnie zmierzy, ale też zaproponuje właściwe modele biustonoszy. Załóż je, sprawdź, jak wyglądają przy wyregulowaniu obwodu i ramiączek. Wybieraj tylko te staniki, które nie ugniatają większej piersi.

Biustonosze usztywniane, Lara A332, Perla A338, Layla A332, biustonosze push-up

ZOBACZ BIUSTONOSZE Z WKŁADKAMI

Nierówne piersi zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju, bo większość kobiet zmaga się z asymetrią biustu. Dobrze dobrana bielizna pomoże Ci odzyskać pewność siebie.

symbol Samanta