Największy gruczoł skórny. Parzysty narząd o kształcie stożkowym lub kulistym. O czym mowa? Brzmi skomplikowanie, a to po prostu definicja piersi. Termin „pierś” to potoczna nazwa największego gruczołu skórnego człowieka, zwanego gruczołem sutkowym czy piersiowym. A sutek (jego oficjalna nazwa to brodawka sutkowa) jest częścią tego gruczołu. Gruczoły piersiowe występują u kobiet jak i u mężczyzn, jednak jedynie u kobiet są zdolne do pełnego rozwoju i do spełniania określonych funkcji.

Co oznacza, że piersi mają budowę gruczołowo-tłuszczową?

Pierś kobiety zbudowana jest z elementów gruczołowych – płatów i przewodów mlecznych oraz podtrzymującej tkanki łącznej. Płaty dzielą się na zraziki. Zraziki to gruczoły pęcherzykowe, które produkują kobiecy pokarm. Z każdego zrazika wychodzi przewód mleczny, którym pokarm kobiecy jest wydzielany do zatoki mlecznej, a następnie na zewnątrz brodawki.

Gruczoł piersiowy otoczony jest tkanką tłuszczową, mięśniową oraz włóknistą. Ilość tkanki tłuszczowej odpowiada za wielkość biustu. Ważnym elementem budowy piersi są wiązadła Coopera, które przyczepione są do obojczyka i trzymają piersi w miejscu, a także odpowiadają za ich kondycję, kształt i wygląd. Są podatne na naderwania, dlatego bardzo ważne jest, żeby podczas ćwiczeń fizycznych zabezpieczyć piersi dobrym biustonoszem. 

Wyjątkowo bogato unerwiona jest okolica brodawki i otoczki, co sprawia, że pierś należy do najbardziej wrażliwych na dotyk i inne bodźce miejsc na ciele kobiety. Brodawka sutkowa wraz z otoczką wyróżniają się zdecydowanie ciemniejszym zabarwieniem od reszty piersi. Jednak zarówno ich barwa jak i wielkość różnią się w zależności od wieku czy karnacji skóry. W okresie ciąży i karmienia piersią barwa brodawki i otoczki staje się bardziej intensywna.

 1.jpg

http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/

Czy zmienia się anatomiczna budowa piersi?

Piersi zmieniają się z wiekiem i w różnych okresach życia kobiety. Inaczej wyglądają podczas cyklu menstruacyjnego, w okresie ciąży, w czasie karmienia piersią czy menopauzy. Do momentu dojrzewania nie rosną – zaczynają mniej więcej pomiędzy 8 a 12 rokiem życia i odpowiedzialne są za to żeńskie hormony płciowe. Rosną wtedy gruczoły i przewody piersiowe, skóra stopniowo się rozciąga i piersi nabierają kształtu.

Od czego zależy wielkość biustu?

Wielkość biustu przede wszystkim zależy od czynników genetycznych, ale również od poziomów hormonów płciowych warunkujących odkładanie się tkanki tłuszczowej. Na rozmiar piersi wpływa również budowa ciała, stan zdrowia i pielęgnacja. Często, mimo że piersi ułożone są symetrycznie, mogą różnić się od siebie wielkością, co zazwyczaj jest całkowicie naturalne. Na ich wielkość ma również wpływ wiek, moment cyklu miesiączkowego, ciąża czy wahania wagi ciała.

2.jpg

 

Asymetria piersi

Czasami zdarza się, że kobieta zauważa u siebie asymetrię piersi. Taka dysproporcja nie jest jednak powodem do obaw. Najczęstszym powodem asymetrii jest przerost tkanki tłuszczowej w jednej piersi. Warto podkreślić, że kobiety mają różne kształty biustów – między sobą, ale również bardzo często zdarza się, że jedna kobieta ma różniące się kształtem lub wielkością piersi. To nie jest niedoskonałość, ale coś, co sprawia, że nie ma takiej drugiej

A jeżeli są panie, które chciałyby wyrównać asymetrię piersi, to polecamy biustonosze, w których miseczki posiadają wewnętrzne kieszonki na wkładki push up, dzięki którym można skorygować tę dysproporcję.

Dlaczego jedne kobiety mają mniej, a inne bardziej jędrne piersi?

Piersi młodych kobiet mają więcej tkanki gruczołowej. Z wiekiem, a szczególnie po ciążach i menopauzie struktura tkanki piersiowej ulega zmianie i rozrasta się tkanka tłuszczowa. Struktura piersi staje się mniej zwarta, więzadła tracą elastyczność i tym samym piersi zaczynają opadać.

Dla mniej jędrnych piersi polecamy modele: A123, A125 i A143. Są to miękkie staniki, które zbierają i unoszą piersi. Idealnie podtrzymują średnie i duże biusty. Natomiast kobietom z bardzo dużymi piersiami polecamy fasony: A922 i A911.

Odpowiednia bielizna zapewni dobre podtrzymanie biustu. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo dobrać stanik, to koniecznie przeczytaj naszą instrukcję.

 3.jpg

SPRAWDŹ NOWOŚCI