Wokół bielizny narosło mnóstwo mitów, w które niestety zdarza nam się do tej pory wierzyć. Pora się z nimi rozprawić!

Mit 1. Im dalsza litera w alfabecie tym większy biust

Mogłoby się wydawać, że im dalsza litera w alfabecie tym miseczka jest większa. Fakt, jest to logiczne. Ale nie zawsze jest to prawda! Kobieta nosząca miseczkę D może mieć większy biust niż pani, która nosi stanik w rozmiarze F. Z czego to wynika? Z rozmiarów siostrzanych!

Rozmiary siostrzane biustonoszy to rozmiary, które mają tą samą wielkość miseczki, ale różne wymiary pod biustem. Spójrz w tabelę, rozmiary siostrzane są ułożone w tej samej, poziomej linii.

Z tabeli tej wynika, że kobiety noszące biustonosze w rozmiarze 75D i 65F mają taką samą wielkość piersi, ale inny obwód. Pamiętaj, do uzyskania dokładnego rozmiaru biustonosza potrzebujemy zarówno rozmiar miseczki jak i wymiar obwodu biustonosza.

Więcej o rozmiarach siostrzanych przeczytasz w tekście „Jak dobrać stanik”.

Mit 2. Stringi mogą powodować infekcję

Mit, że stringi mogą powodować infekcję jest popularny. Ale czy na pewno to kształt majtek wpływa na nasze zdrowie? Nie! Najważniejszy jest materiał, z którego uszyta jest bielizna. Bawełna to świetny materiał, ponieważ idealnie przepuszcza powietrze. Bawełna również bardzo dobrze wchłania wilgoć. Ważne jest, aby skóra w okolicach miejsc intymnych oddychała.

Pamiętaj, żeby przed zakupem majtek sprawdzić, z czego są wykonane. W sklepach można spotkać stringi uszyte w całości z tworzyw sztucznych. Są one ładne i kuszące, ale niestety – niezdrowe. Ważne jest, aby majtki, czy to stringi czy figi, posiadały bawełniany kroczek. Ważne są również atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak Oeko-tex Standard 100. Dają one gwarancję, że bielizna Cię nie uczuli i nie podrażni.

Wszystkie majtki Samanta mają wszyte bawełniane kroczki, a materiały, z których szyjemy bieliznę posiadają certyfikat Oeko Tex Standard 100.

Mit 3. Spanie w biustonoszu wpływa korzystnie na kształt piersi

Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, że spanie w staniku pomoże zachować jędrność i piękny kształt piersi. Czy to może być prawda? Na jędrność piersi wpływa wiele czynników: przede wszystkim geny, wiek, przebyte ciąże, karmienie piersią i odżywianie. Nie ma żadnych dowodów na to, że spanie w staniku wpływa korzystnie na kształt biustu. A wręcz przeciwnie. Noc to czas na regenerację ciała. Daj więc odpocząć piersiom i pozwól ułożyć im się naturalnie. Gdy śpisz stanik może się przesuwać i uciskać piersi, co może doprowadzić do ich deformacji. Biustonosze mogą podczas snu uciskać ramiona oraz węzły chłonne w piersiach. Staniki są konstruowane tak, aby utrzymywały biust, gdy jesteś w pozycji pionowej, czyli gdy stoisz, chodzisz czy siedzisz.

Podsumowując, daj odpocząć swoim piersiom w nocy! Niezakłócony niczym sen to gwarancja wypoczynku i dobrego nastroju następnego dnia. Jeżeli jednak bardzo Ci zależy, żeby spać w staniku, postaw na luźny biustonosz typu top, nieposiadający fiszbin.

Mit 4. Im ciaśniej zapięty biustonosz, tym lepiej

Zakładając nowy stanik siłujesz się, żeby zapiąć go najciaśniej? Nie rób tak ? Biustonosz ma więcej rzędów haczyków po to, aby na początku zapinać go najluźniej, a gdy obwód delikatnie się rozciągnie (co jest absolutnie normalne), zapinać na kolejne rzędy. Dzięki temu biustonosz przez długi czas będzie idealnie dopasowany.

Mit 5. Dla drobnych biustów tylko staniki push-up

Czy mając drobny biust wydaje Ci się, że powinnaś nosić jedynie staniki push-up, które powiększą go optycznie? A może nawet nie rozglądałaś się za miękkimi stanikami, bo uważasz, że nie ma takich na rynku w Twoim rozmiarze? Po pierwsze: wybieraj stanik tak, abyś Ty czuła się w nim komfortowo i pięknie. Uważasz, że Twoje drobne piersi są idealne? Cudownie! Kup dla nich biustonosz zapewniający im idealne podparcie i w którym będziesz się dobrze czuła. Jeżeli tego nie potrzebujesz, nie musisz ich optycznie powiększać stanikiem push-up. Ubieraj się dla siebie, a nie dla innych. A po drugie: oczywiście, że na rynku są dostępne miękkie staniki dla drobnych biustów. W Samancie miękkie staniki produkujemy już od miseczki B!

Mit 6. Noszenie biustonosza zapobiega opadaniu piersi

Czy noszenie biustonosza zagwarantuje mi kształtne i jędrne piersi? Nie chcemy Cię martwić, ale niestety nie jest to takie proste. Twoje piersi z wiekiem będą opadać czy tego chcesz czy nie. Wpływ na to ma genetyka, przebyte ciąże i karmienie piersią. Piersi młodych kobiet zazwyczaj mają budowę gruczołową, która nadaje im jędrność. Z wiekiem jednak tkanka gruczołowa zostaje stopniowo zastępowana tkanką tłuszczową, która jest luźniejsza, co sprawia, że piersi tracą jędrność. Możesz co prawda wpłynąć na szybkość tego procesu, dbając o kondycję piersi, jednak noszenie stanika znacznie w tym nie pomoże. 

Nie ma żadnego medycznego uzasadnienia, że noszenie biustonosza wpływa na jędrność piersi. Jest to wyłącznie Twój wybór. Warto jednak pamiętać, że dobrze jest zakładać biustonosz do aktywności fizycznych. Niepodtrzymane piersi podczas np. biegania może doprowadzić do rozciągania się wiązadeł. Z biustonosza nie powinny też rezygnować kobiety z dużym biustem. Ich biust jest zdecydowanie cięższy, co w przypadku braku dobrego podtrzymania, może doprowadzić do garbienia się sylwetki, a co za tym idzie – bólu karku, pleców i ramion. Dobrze dobrany stanik znacznie poprawi komfort w codziennym funkcjonowaniu.