Zima to czas, kiedy nasze włosy szczególnie są narażone. O tym jak dbać o włosy o tej porze roku rozmawiamy z trycholożką, Karoliną Czyżowską

Czy zimą inaczej powinno się dbać o włosy niż w pozostałych porach roku? Na czym polega różnica?

Włosy w zależności od pory roku mogą wymagać różnej pielęgnacji z racji zmiennych warunków atmosferycznych, jednak cel przyświeca nam ten sam - zachować włosy w jak najlepszej kondycji. Jest kilka istotnych różnic, jakie warto wziąć pod uwagę w pielęgnacji włosów i skóry głowy w okresie letnim oraz zimowym. W okresie letnim zwracamy uwagę przede wszystkim na ochronę włosów i skóry głowy przed nadmierną ekspozycją na słońce i uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Zimą z kolei skupiamy się na zapobieganiu uszkodzeniom mechanicznym w wyniku tarcia włosów o płaszcze, czapki, szaliki oraz różne elementy odzieży. Mamy także do czynienia z nadmiernym puszeniem się włosów czy ich elektryzowaniem.

O czym szczególnie trzeba pamiętać zimą?

Najważniejszym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie włosów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak np. niskie temperatury. To ważne, aby nie doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia skóry głowy, gdyż może to prowadzić do zaburzenia ukrwienia mieszków włosowych z powodu obkurczenia naczyń krwionośnych.

Powinniśmy także dokładnie suszyć włosy i skórę głowy i absolutnie nie dopuszczać do sytuacji, kiedy wychodzimy na zewnątrz z wilgotnymi włosami. Warto pamiętać, że nasze włosy nie lubią skrajności jeśli chodzi o temperaturę nawiewu suszarki, dlatego powinniśmy suszyć włosy letnim nawiewem, unikając zarówno gorącego, jak i zimnego powietrza. Ważne jest także, aby podczas suszenia zabezpieczyć włosy preparatem termoochronnym.

Włosy zimą mogą ulegać nadmiernemu przesuszeniu z racji suchości powietrza wynikającego ze stosowania ogrzewania. Warto je wtedy zabezpieczać olejkami czy serum, które zawierają silikony. Stworzą one na naszych włosach warstwę okluzyjną, czyli „otoczkę”, która zabezpieczy włosy przed nadmierną utratą wody i uszkodzeniami.

Czy noszenie czapki ma wpływ na włosy? I czy w takim razie nosić ją czy nie?

Skóra głowy, tak jak i włosy, są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne jak mróz czy niskie temperatury. W sezonie zimowym noszenie czapki jest bardzo ważnym aspektem dbałości o włosy i przede wszystkim skórę głowy. Brak ochrony w postaci czapki zwłaszcza w chłodne dni powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych dostarczających substancje odżywcze do mieszka włosowego, co znacznie utrudnia dostęp składników mających ogromny wpływ na wzrost włosów, zwłaszcza jeśli ekspozycja jest długotrwała.

Ale czapka to też szybsze przetłuszczanie się włosów.

To wszystko zależy od wyboru materiału, z którego czapka została uszyta. To będzie warunkowało odpowiednią cyrkulację powietrza lub jej brak. Skóra głowy jest miejscem bogatym w gruczoły łojowe i potowe, które z kolei w niesprzyjających warunkach mogą zacząć nadmiernie pracować. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, kiedy nosimy czapkę z włókien syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza i uniemożliwiają naturalną cyrkulację powietrza. W konsekwencji skutkuje to zwiększonym przetłuszczaniem się włosów i nadmierną potliwością.

W przypadku dermatoz jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry głowy może to zwiększyć także nasilenie problemów skórnych i dolegliwości jak swędzenie czy pieczenie. Dlatego ważne, aby przed dokonaniem wyboru czapki zwrócić uwagę na jej skład i wybierać materiały takie jak bawełna, jedwab, wełna, bambus czy kaszmir. Natomiast należy unikać takich materiałów jak poliester, akryl czy poliamid.

Czapka kojarzy się z elektryzowaniem włosów. Jak można temu zapobiec?

Przede wszystkim właśnie wybierając odpowiedni materiał czapki. Jeśli nasze włosy się elektryzują w związku z noszeniem czapki czy innych elementów garderoby, to warto zastosować preparaty o działaniu antystatycznym, które dostaniemy z łatwością w drogerii w postaci sprayu. Wystarczy rozpylić niewielką ilość płynu na odzieży czy czapce i pomoże zapobiec to nadmiernemu elektryzowaniu się włosów.

Słyszałam, że dobrze jest ściąć włosy przed zimą. Czy to prawda?

Włosy najlepiej ściąć właśnie wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, czyli gdy zauważamy pierwsze objawy nadmiernego przesuszenia, czy rozdwajające się końcówki. Zazwyczaj okres ten przypada po lecie, kiedy włosy narażone są na działanie słońca czy wody morskiej. Oczywiście, jeżeli nasze włosy mają tendencję do łamliwości czy są szczególnie podatne na uszkodzenia, to warto zrobić ponowne cięcie przed zimą, aby nie potęgować dalszych uszkodzeń.

Na koniec chciałabym zapytać o kosmetyki do włosów. Czym się kierować przy ich wyborze?

Przy wyborze kosmetyków w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się potrzebami naszych włosów, a także potrzebami naszej skóry głowy - zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy. Prawidłowy stan skóry głowy jest fundamentem dla prawidłowego wzrostu włosów. Wszelkie problemy skórne jak podrażnienie, swędzenie, pieczenie skóry głowy i problemy jak chociażby łupież mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów. Szampon przede wszystkim powinniśmy dobierać do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do włosów.

Ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest także skład kosmetyków. Warto, aby zawierał składniki o potwierdzonym działaniu, jednocześnie odpowiadające naszym potrzebom. Można także skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest trycholog, aby poznać typ skóry głowy i jej stan, co ułatwi wybór właściwej i świadomej pielęgnacji.

Dziękuję za rozmowę i ważne rady.

1a.jpg