Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z najczęściej występujących chorób nowotworowych u Polek. Niestety, biorąc pod uwagę statystyki na temat zachorowań i umieralności, na tle krajów UE nie wypadamy zbyt dobrze. Istnieje jednak sprawdzona metoda na to, aby ubiec raka – profilaktyka! Jak wykonać samobadanie piersi? Co ile lat należy zrobić mammografię?

Badania profilaktyczne dla kobiet

Regularnie wykonujesz morfologię i mierzysz sobie ciśnienie krwi? Doskonale! Nie zapominaj także o badaniach profilaktycznych w postaci USG piersi, mammografii, cytologi oraz regularnych wizytach u ginekologa. Lepiej zapobiegać niż leczyć – wcześnie wykryte zmiany dają większą szansę na całkowite wyleczenie. Wiele z nas boi się wykonać badanie z obawy przed... rakiem. Strach jest zrozumiały, jednak pokonaj go dla siebie i swoich bliskich.

Kiedy wykonać USG piersi i mammografię?

W profilaktyce raka piersi liczą się przede wszystkim dwa badania – USG oraz mammografia. Lekarze zalecają, aby kobiety młode, z budową gruczołową piersi, wykonywały USG raz w roku. Po 40. roku życia budowa piersi ulega zmianie, a tkanka gruczołowa jest zastępowana tkanką tłuszczową – w takim przypadku dokładniejszym badaniem jest mammografia. Wykonuj ją raz do roku. Jeśli jesteś w wieku 50-69 lat przysługuje Ci darmowa mammografia co 2 lata. Zarówno USG, jak i mammografia piersi to badania bezpieczne, do których nie musisz się przygotowywać. Pamiętaj jednak, aby USG piersi wykonać w pierwszej połowie cyklu, po miesiączce. Mammografię także wykonujemy po zakończeniu miesiączki (przeciwwskazaniem do badania jest ciąża pacjentki).

Ubiec raka - Duży biust

Cytologia

Rak jajnika i rak szyjki macicy to wciąż choroby, które są za późno wykrywane u Polek. Wystarczą regularne wizyty u ginekologa, raz w roku, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia, która polega na pobraniu specjalnym przyrządem komórek z powierzchni szyjki macicy. Badanie trwa krótko, nie jest bolesne, choć może wywołać lekki dyskomfort. Kiedy wykonać cytologię? Lekarze zalecają, aby na badanie cytologiczne zgłaszały się kobiety już od momentu rozpoczęcia przez nich współżycia. Badanie wykonujemy raz w roku, podobnie jak USG dopochwowe. Pamiętaj, że jeśli masz 25-59 lat i nie robiłaś cytologii w ciągu ostatnich trzech lat, możesz wykonać badanie bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego NFZ. Badanie jest dostępne także dla kobiet z grupy ryzyka, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

***Podana częstotliwość badań ginekologicznych i badań piersi dotyczy kobiet, które nie są w grupie ryzyka. Do grupy ryzyka zaliczamy osoby, których krewne I stopnia zachorowały na raka piersi, jajnika lub szyjki macicy. W takich przypadkach lekarze zalecają częstsze badania, jak i zachęcają do wykonania badań genetycznych. Na ich podstawie można oszacować ryzyko zachorowania na nowotwór.

Weź zdrowie w swoje ręce, czyli samobadanie piersi

Doskonałym uzupełnieniem badań profilaktycznych jest samobadanie piersi. Wykonujemy je raz w miesiącu, między 5. a 10. dniem cyklu (najlepiej 7. dnia cyklu). W przypadku kobiet po menopauzie zaleca się, aby badanie wykonywać tego samego dnia miesiąca, na przykład w pierwszy piątek czy sobotę. Jak wygląda samobadanie piersi? Badanie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na obserwacji piersi. Stań przed lustrem i sprawdź, czy piersi wyglądają tak samo. Czy ich kolor i kształt nie uległy zmianie? Czy nie pojawiło się zaczerwienienie skóry, wgłębienia, wysypka? Podczas obserwacji zmieniaj ułożenie ramion – sprawdź wygląd biustu zarówno z opuszczonymi, jak i uniesionymi ramionami, możesz je także oprzeć na biodrach. Na koniec ściśnij każdą z brodawek i sprawdź, czy nie wycieka z nich płyn.

Część druga to badanie palpacyjne piersi. Lekarze zachęcają, aby wykonywać je na dwa sposoby – pod prysznicem (gdy skóra jest namydlona), a także leżąc na łóżku. Za każdym razem badanie przebiega podobnie. Unieś lewą rękę za głowę. Opuszkami trzech środkowych palców prawej dłoni zbadaj piersi. Zataczaj kółka zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, od coraz większych do coraz mniejszych, aż do brodawek. Sprawdź również doły pachowe. Badanie powtórz na drugiej piersi (prawą rękę unieś za głowę, a lewą dłonią zbadaj piersi i pachę). Nie bój się. Nie każda zmiana oznacza guzek. Jednak jeśli coś wyczujesz, umów się na wizytę do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę.

Badanie Piersi Cytologia Samanta

Cytologia - Samanta

Siła jest kobietą, czyli Figi Kwiat Kobiecości

Samanta również czynnie walczy z rakiem! Wspieramy Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości, której celem jest pomoc kobietom z rakiem szyjki macicy i rakiem jajnika. W naszym sklepie możesz kupić wyjątkowe majtki Kwiat Kobiecości, zdobione symbolem fundacji. Całkowity dochód ze sprzedaży majtek zostanie przeznaczony na zakup cytobusa, czyli mobilnego gabinetu ginekologicznego, w którym kobiety mogą bezpłatnie wykonać cytologię. Zachęcamy do wsparcia akcji oraz regularnych badań profilaktycznych. Wspólnie ubiegniemy raka! :)

Udostępnij ten wpis

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz