Rozpruwamy biustonosze, czyli kilka słów o materiałoznawstwie

Współczesny rynek bieliźniany rozwija się niezwykle dynamicznie. Producenci bielizny stoją przed nie lada wyzwaniem – muszą pogodzić aktualne trendy w modzie ze zmieniającymi się potrzebami kobiet. Obecnie bielizna damska powinna być nie tylko praktyczna, ale i wygodna oraz modna. Jak pogodzić tradycję z nowoczesnością? Jak znaleźć złoty środek, dzięki któremu każda z nas będzie mogła kupić swój idealny biustonosz? Odpowiedzi należy szukać w materiałoznawstwie. Odpowiednio dobrane materiały i dodatki pozwalają stworzyć stanik na miarę XXI wieku.

Trendy w bieliźnie damskiej

Jeszcze nie tak dawno bielizna była tworzona w taki sposób, aby się podobała, a z billboardów patrzyły na nas jedynie bardzo szczupłe modelki. Obecnie rynek bieliźniany (i nie tylko!) obala utarte kanony piękna. Popularność ruchu „body positive” spowodowała, że producenci na nowo definiują kobiece piękno. Dzięki temu możemy kupić biustonosz o rozmiarze miseczki większej niż standardowe B czy C. Mocnym trendem jest także bielizna w szerokiej gamie kolorów cielistych – obecnie każda z nas znajdzie bez problemu swój „nude bra”.

Bielizna damska nie tylko ma kusić swoim wyglądem, ale przede wszystkim musi zapewnić kobiecie komfort i wygodę. To bielizna jest dla nas, a nie my dla niej. Podczas tworzenia kolekcji niezwykle ważną kwestią jest dobór materiałów. Muszą one być bezpieczne dla naszego zdrowia i certyfikowane. Najpopularniejszym certyfikatem w branży bieliźnianej jest certyfikat Oeco-Tex.

W obecnych czasach trendem, który przybiera na sile, jest naturalność. Powstają nowe materiały wykonane z naturalnych włókien, jak len, bawełna czy jedwab. Do projektowania bielizny używane są tekstylia z recyklingu plastiku, jak i np. wegańska skóra z ananasa czy przędza ze skórek pomarańczy.

Dla nas, ekipy Samanty, ważna jest równowaga między nowoczesnością a tradycją, jednak najważniejszą kwestią zawsze pozostanie idea indywidualnego doboru bielizny. Podczas tworzenia nowych kolekcji nasza uwaga skupia się przede wszystkim na konstrukcji biustonoszy. Dzięki zastosowanym materiałom możemy zaprojektować staniki o różnych walorach, odpowiadające różnym potrzebom kobiet.

Z jakich materiałów tworzy się bieliznę?

Wybór jest duży, jednak do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w branży bieliźniarskiej należą koronka, haft oraz dzianina.

Materiałoznastwo - koronka - samantaKoronka

Koronka, niegdyś wykonywana ręcznie, obecnie coraz częściej produkowana mechanicznie. Kojarzy się nam z kobiecością, delikatnością. Początkowo koronki były uznawane za jeden z najszlachetniejszych materiałów, zarezerwowany dla najzamożniejszej części społeczeństwa. Obecnie chyba każda z nas ma w swojej szafie stanik z koronką.

Najdroższym rodzajem koronek są koronki Leavers, produkowane z nici poliestrowych, poliestrowo-wiskozowych, jedwabnych lub bawełnianych. Koronka Leavers charakteryzuje się bogactwem detali, zróżnicowanym tłem oraz widocznym wzorem. Jest ona niezwykle delikatna, przez co najczęściej wykorzystuje się ją w roli wstawki lub wraz z podszewką.

Prostsze i szybsze w wykonaniu są koronki Raschel, chętnie wykorzystywane do produkcji masowej. Są one tworzone przy użyciu nici poliestrowych lub poliestrowo-wiskozowych. Raschel to koronka elastyczna, a wszystko to za sprawą dodatku w postaci lycry. Koronki z lycrą używa się m.in. jako element dekoracji ramiączka czy pasa obwodu biustonosza. Sprawdzają się również do korygowania asymetrii piersi. Samą koronkę można wykorzystać do staników na drobny biust. W przypadku średniego i dużego biustu konieczne jest wzmocnienie koronki siatką stabilną lub pianką bawełnianą. Wszystko po to, aby zapewnić piersiom odpowiednie podtrzymanie i wymodelowanie.

Haft

Haft to metoda zdobienia tkanin i dzianin, która polega na wyszywaniu na materiale wzorów za pomocą igły i nici. Czym różni się haft od koronki? W przypadku tego pierwszego tło i wzór są tworzone oddzielnie. Hafty wykonuje się ręcznie (metoda droższa, używana do produkcji kolekcji haute couture) lub mechanicznie. Do ich produkcji używa się głównie nici z poliestru, które są trwałe i łatwo barwią się na inne kolory. W przemyśle bieliźnianym wykorzystuje się haft o podkładzie z siatki stabilnej, która się nie rozciąga i pomaga ustabilizować biust lub haft elastyczny na bazie siatki elastycznej. Ten drugi stanowi doskonałą alternatywę dla koronki Raschel czy dzianiny.

Haft - Samanta Lingerie

Biustonosz - dzianina -Samanta Lingerie

Dzianina

Miękka i elastyczna dzianina jest chętnie wykorzystywana do produkcji bielizny. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje dzianiny: tę o splocie rządkowym oraz kolumienkowym. Pierwsza z nich jest wykorzystywana jako dżersej lub dzianina swetrowa, dzięki czemu sprawdza się do produkcji piżam oraz odzieży loungewear. Dzianina kolumienkowa jest bardziej elastyczna, mniej podatna na kurczenie i wypychanie. Jest ona wykorzystywana do produkcji bielizny jako siatka czy trykot. Warto pamiętać, że ważną cechą dzianiny jest jej gramatura. Im cięższa dzianina, tym jest ona grubsza. Dzianinę o większej gramaturze, od 200g/m2, stosuje się na boki biustonosza, szczególnie w przypadku dużych rozmiarów bielizny. Dzianiny o lżejszej gramaturze używa się przy tworzeniu konstrukcji na drobny biust.

Dodatki do biustonoszy, czyli fiszbiny i nie tylko

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Dodatki do biustonoszy pełnią niezwykle ważne funkcje i  sprawiają, że cała konstrukcja leży dobrze na ciele.

Fiszbiny

Fiszbiny odpowiadają za modelowanie piersi. W branży bieliźnianej można wyróżnić wiele rodzajów fiszbin, niektóre z nich są sztywne, inne bardziej elastyczne. Ważne, aby były wykonane ze stali, która jest trwalsza od plastiku. Fiszbiny powinny być zabezpieczone antykorozyjnie i mieć odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Tunel, czyli taśma, przez którą przewleka się fiszbiny, chroni skórę przed otarciami i maskuje druty.

Fiszbiny - Samanta Lingerie

Elastyczne gumy - Samanta Lingerie

Elastyczne gumy

To właśnie dzięki nim biustonosz dopasowuje się do ciała, a materiał nie roluje. Wyróżniamy gumy płaskie i okrągłe. Zazwyczaj do wykończenia konstrukcji wykorzystuje się gumy płaskie o różnej grubości i gramaturze. Gumy wąskie (szer. ok. 3 mm) są używane do wykończenia górnej części miseczek, z kolei gumy szersze (szer. 0,5-1,5 cm) stosuje się do boków stanika i pasa obwodu w figach. Z elastycznych gum tworzone są również ramiączka biustonoszy, jednak mają one znacznie większą gramaturę niż gumy wykończeniowe. Coraz więcej firm stosuje stopniowanie szerokości ramiączek ze względu na rozmiar stanika. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się większy komfort noszenia bielizny.

Haftki

Haftka, czyli zapięcie biustonosza, składa się z dwóch kolumn – haczyków i pętelek. Najczęściej używa się haftek o wymiarach 3x2 (3 kolumny i 2 rzędy) lub 3x3 (3 kolumny i 3 rzędy). Szerokość haftki jest zawsze dopasowana do rozmiaru biustonosza.

Haczyki i regulatory

Idealnie dopasowany biustonosz to gwarancja komfortu na co dzień bez względu na to, czy uprawiamy sport, czy relaksujemy się na kanapie. O dopasowanie bielizny do naszych potrzeb dbają haczyki i regulatory. Powinny one być wykonane z metalu – plastikowe dodatki mogą się łamać.

Haftki - Samanta Lingerie

Najnowsze kolekcje bielizny to połączenie trendów, wygody oraz funkcjonalności. Współczesne kobiety nie chcą wybierać pomiędzy wyglądem stanika a komfortem w jego noszeniu. I nie muszą. Rynek bieliźniany wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Moda i praktyczność nareszcie idą ze sobą w parze.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.